Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye Bmgk Övgüsü

18 Ekim 2008 / 13:53
Steven Cook, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine Seçilmesini, Türkiye'nin "Uluslararası Bir Duruş Kazanması ve Bölgesel Bir Oyuncu Olmasının Sonucu" Olarak Değerlendirdi.
Ünlü yazar Steven Cook, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesini, Türkiye'nin "uluslararası bir duruş kazanması ve bölgesel bir oyuncu olmasının sonucu" olarak değerlendirdi. Amerika merkezli Dış İlişkiler Konseyi'nin Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü üyesi olan ve Türkiye hakkında yazdığı bir kitabı bulunan Cook, "Türkiye'nin geçici üyeliğe seçilmesi son yıllarda uluslararası bir duruş kazanmak ve bölgesel bir oyuncu olmak için gösterilen çabalarla aynı çizgidedir" dedi.

Kaleme aldığı "Yönetmeden Hükmeden Ordular: Türkiye - Mısır - Cezayir" ile bu ülkelerdeki orduların ülke yönetimine etkisini inceleyen Steven Cook, Türkiye'nin geçici üyeliğe seçilmesinin ardından Online Newshour sitesine açıklamalarda bulundu. Cook, "Son beş-altı yıl içerisinde Türkiye; ekonomik, siyasi ve diplomatik olarak kendine geldi" dedi.

Cook, Birleşmiş Milletler'deki yeni statüsünün, diplomatik olarak hükümeti ve psikolojik olarak da halkı ayağa kaldıracağını ifade etti. Steven Cook, BM'de sahip oldukları koltuğun Türklere "Ülke gerçekten de uluslararası sistemde bir oyuncudur; bu durum ABD'nin veya Avrupa Birliği'nin bir uzantısı değildir" mesajı vereceğini dile getirdi.

Ünlü yazar, Türkiye'nin, özellikle de başta İran'ın nükleer programı olmak üzere Arap-İsrail çatışması ve Irak gibi birçok sorunda arabuluculuk rolünü sürdüreceğini kaydetti. Cook, Türkiye'nin hali hazırda İsrail ve Suriye arasında arabuluculuk yaptığını, Avrupa ve Kafkaslarda aktif olduğunu belirtti.

Dr. Steven Cook, "Türkiye Müslüman bir ülke. Avrupalıların davetini izlemesi, her iki arenada da oynayabilmesine imkan tanıyor ve herkesle konuşabilecek kadar esneklik kazandırıyor. Şimdiki hükümetin dış politika mimarlarının yapmak istediği de bu şekilde ve birçok durumda gerçekten iş yarayan yol da bu" şeklinde konuştu. (CİHAN)
Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri