Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye en büyük sürpriz AB'den

18.06.2010 00:29
Türkiye’nin doğuya kaydığı iddiaları Avrupa Birliği’ni harekete geçirdi.

Önce ABD Savunma Bakanı Robert Gates, sonra İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, “Türkiye doğuya kaydıysa Avrupa yüzünden kaydı” dedi. Brüksel, Ankarayı teşvik için adım atmaya hazırlanıyor.

İSRAİL SALDIRISINI KINAMAYA HAZIRLANIYORLAR
Alman Die Welt Gazetesi’ne göre, AB, Türkiye ile müzakerelerde yeni başlıkların açılması için çalışıyor. Bunlar arasında vize muafiyeti de var. Brüksel, Mavi Marmara Gemisi’ne İsrail baskını ile ilgili, Ankara’nın beklentisine yakın tepki verme hazırlığında. Parlamento saldırıyı kınayacak. Almanya’nın hükümete yakınlığıyla bilinen liberal gazetelerinden Die Welt Türkiye’nin son dönemdeki dış politikasını ele alan bir dosya hazırladı. Dosyada AB’li diplomatların Brüksel’de yeni bir Türkiye stratejisi üzerinde çok gizli bir çalışma yürüttükleri belirtildi.

TEKLİFLERİ YIL SONUNDA YAPACAK
Die Welt’in haberinde AB’nin Türkiye’ye tekliflerini yıl sonundaki Türkiye zirvesi yapacağı iddia edildi. Üst düzey bir AB’li diplomat, Türkiye’nin önem verdiği müzakere başlıklarını açacaklarını ve bu ülkeye vize muafiyeti getirileceğini söyledi. Die Welt’in hazırladığı dosyada Türkiye’nin son dönemde Batı’dan uzaklaşmasına İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırarak 9 Türk’ü öldürmesinin sebep olduğunu ama Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin bozulmasının geçmişinin 2008 yılına dayandığı belirtildi.

Bu haber toplam 1360 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri