Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye: "Hasta adam iyileşti'

22.06.2010 00:28
El Cezire’de yayımlanan bir makalede, Türkiye’nin Ortadoğudaki yeni rolünü almasıyla Osmanlıya verilen "hasta adam" lakabını Arap devletlerinin devraldığı yazıldı.

El Cezire televizyonunun internet sitesinde Tucan Faysal imzasıyla yayımlanan yazıda, "Arap ülkeleri ve özellikle Mısır’ın Ortadoğuda oynadığı liderlik rolünü Türkiye’ye kaptırdığı ve Arapların Osmanlı devleti için kullanılan hasta adam lakabını devraldığı" ifade edildi.

Türklerin yüz yıl önce uğruna şehit verdiği topraklara bu defa diplomasi hamleleriyle geri döndüğü belirtilen makalede, "Araplar Osmanlı devletinin son dönemine kadar hep refah ve güven içinde yaşadılar. Araplar yüzlerini batıya çevirince hata yaptılar. Batı dünyası casuslar koyarak Arapları Türklerden kopardı" denildi.

Türklerin ve Arapların tekrar birbirine yakınlaşmaya başladığı kaydedilen makalede, eskide olduğu gibi bugün de bu yakınlaşmadan rahatsız olan ülkelerin olduğu vurgulanarak "Ortadoğuda iki devletin (İran ve İsrail kastedilerek) daima kargaşa çıkartarak dünyayı rahatsız ettiği" ileri sürüldü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğudaki politikasının yeni olmadığı, Osmanlı devletinin politikasının devamı olduğu vurgulanarak, Ortadoğuda yaşanan bu gelişmelerin dünyayı da etkilediği ifade edildi. Yazar "Ortadoğu sorunu Türkiye’ye Osmanlıdan intikal etti" diye yazdı.

"Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal’in Osmanlıda dağılma süreci yaşandığı bir dönemde ortaya çıktığı" kaydedilen makalede, "Doğru zamanda doğru adam geldi" ifadesi yer alırken Mustafa Kemal’in Türkiye’yi "geliştirerek çağdaşlaştırdığı" vurgulandı.

Hasta adam olarak tanımlanan Osmanlı devletinin hasta olmadığı asıl hastanın Arap devletleri olduğu savunulan makalede, "Arap devleti Mısır, İsrail’in Gazze’ye saldırıları karşısında hiç bir şey yapmayarak Ortadoğudaki rolünü Türkiye’ye kaptırdı" denildi

Bu haber toplam 1578 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri