Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye neden ilgi duyuyorlar?

29 Temmuz 2008 / 15:17
The Daily Telegraph,“Bu meselelerin, generaller yerine mahkeme tarafından çözümlenmesi daha iyi” yorumunu yaparken, The Independent, “Türk hükümeti kaybederse, hepimiz kurbanız” ifadesini kullandı.
İngiliz basını, haber, başyazısı ve yorumlarında AKP hakkındaki kapatma davasını değerlendiriyor. The Daily Telegraph, “Başbakan Erdoğan'ın eşinin türban kullanmasının kaygı yarattığı”nı, bunun sonucunda da kapatma davasının açıldığı öne sürdüğü yorumunda, “Bu meselelerin, generaller yerine mahkeme tarafından çözümlenmesi daha iyi” diye yazdı. The İndependent'in tanınmış köşe yazarı Adrian Hamilton ise, “İslam ve Batı ile ilgili tartışmaları bir kenara atın. Eğer seçilmiş Türk hükümeti kaybederse, hepimiz kurbanız” ifadesini kullandı.

-THE TELEGRAPH

Büyük İngiliz gazetelerinden The Daily Telegraph, “Telegraph'nın görüşü” adlı yorumunda İstanbul'daki bombalı saldırıların "Türkiye'deki oynaklığı anımsatan alt üst edici gelişme" olduğunu belirterek, “Müslüman ülkeleri arasında Batı laikliğinin bu güvenli barınağı, Ortadoğu'nun geleceği için modeldir. Doğru olarak da, AB'nin muhtemel üyesi: katılımı, Avrupa ile İslam dünyası arasında bir köprü oluşturur” değerlendirmesini yaptı.
Türkiye'nin AB üyeliğinin ayrıca, Avrupa'yı daha geniş ve daha gevşek bir serbest ticaret bölgesine doğru yönelmesine katkıda bulunacağını da ifade eden gazete, Türkiye'nin ayrıca NATO üyesi ve dünyanın en istikrarsız bölgelerinden birinde Batı'nın önemli bir müttefiki olduğunu vurguladı.
Ancak AKP'nin zinanın cezalandırılması girişimiyle Türkiye'nin Batılı destekçileri arasında soru işaretleri yarattığını belirten gazete, “Aynı şekilde Başbakan'ın eşinin türban kullanması da, Batılaştırıcı reformcu Mustafa Kemal Atatürk tarafından tesis edilen, ülkenin anayasasının tehdit altında olmasından kaygılananları arasında endişe yarattı” diye yazdı.
Bunun da, Anayasa Mahkemesi'nin, iktidardaki partiyi “fazla İslamcı” diye anayasayı ihlal suçlamasını içeren bir iddianameyi kabul ederek, “ender rastlanan bir adım” atmasına neden olduğunu öne süren gazete, “Bu, geçmişte sık sık ordunun silahlı gücü ile kuvvetlendirilen laik elidin kudretini gösteriyor” yorumunu yaptı. Telegraph, şunları da yazdı:


“Bu meselelerin generaller yerine mahkeme tarafından çözümlenmesi daha iyi. Daha iyi olanı ise, davanın, Başbakan Recep Erdoğan'ı ve hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel aldığı laik ilkelere bağlılığını sağlamaya cesaretlendirmesi gibi olumlu bir sonucu doğurmasıdır.”

-THE İNDEPENDENT

Diğer İngiliz gazetesi The İndependent'in köşe yazarı Adrian Hamilton ise, “Demokrasinin ruhu için acı güç mücadelesi” başlıklı yorumunda, “İslam ile Batı konusundaki tartışmayı bir kenara bırakalım. Eğer seçilmiş Türk hükümeti kaybederse, hepimiz kurbanız” ifadesine yer verdi.
“Türkiye'yi saran krizin ne kadar önemli olduğu konusunda abartmak adeta imkansız” diyen Hamilton, Türkiye'nin hükümetsiz kalabileceğini belirterek, İstanbul'daki bombalamaları, izleyebilecek şiddetin bir örneği olarak değerlendirdi.
Hamilton, Anayasa Mahkemesi'nin görüşülmekte olan dava için “dramatik” ifadesini kullandığı yorumunda, “Ergenekon” olayına da dikkat çektikten sonra Türk devletinin geleceğinin söz konusu olduğunu vurguladı.
Türkiye'de bir “kaos”un yaşanabileceğini iddia eden Hamilton, Avrupa'nın, Türkiye'nin üyelik talebi konusundaki olumsuz tavrı nedeniyle etkisinin azaldığı, ABD'nin ise, Irak işgali nedeniyle nüfuzunu yitirdiğini öne sürdü.
Buna karşın Halmilton, dünyayı tutum almaya çağırırken, “Türban ve dine ilişkin tüm tartışmaları unuttun, İslam ve Batı konusundaki tartışmaları bir kenara attın. Bu mücadele demokrasi ile ilgilidir ve eğer seçilmiş Türk hükümeti kaybederse, hepimiz, bunun sonuçlarının kurbanı olacağız” diye yazdı.
Kaynak:
Bu haber toplam 758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri