Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnternette kaplumbağa hızı

28.03.2009 20:40
Türkiye'yi yurtdışına bağlayan hatlarda yaşanan sorun, yabancı ülkelerde barındırılan siteleri gezerken kullanıcıları çileden çıkarıyor. Bunun sorumlusu kim olabilir?

Ülkemiz içerisinde barındırılan siteleri dolaşırken hız sorunu yaşamayan internet kullanıcıları, yurt dışındaki bir siteden veri almaya kalktığında, tabiri caiz ise, yerlerde sürünüyor. Bunun nedeni, ülkemizi yurtdışına bağlayan hatlarda yaşanan problem.

Fiber kablolar bizi bağlıyor!

Fiber optik kablolarla yüksek miktarda veri trafiği sağlayan bu hatlarda yaşanan fiziksel sorunlar, tüm ülkedeki internet kullanıcılarını derinden etkileyebiliyor. Örneğin, hız limitiniz kadar size indirme hızı sunan ücretli dosya paylaşım sitesi Rapidshare bile, an itibarı ile çok düşük hızlarda hizmet verebiliyor.

Ülkemizde çok popüler olan ve bu yavaşlamadan nasibini alan diğer siteler arasında; Facebook, YouTube ve Google'ın bazı sunucuları bulunuyor.

Sorumlusu kim?

Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki veri iletişimi, şu an için Türk Telekom'un önderliğinde kullanıcılara sunuluyor. Konuyla ilgili olarak resmi kurumlardan ve Türk Telekom'dan henüz bir yanıt gelmiş değil.

:: Yavaşlık, sizi de canınızdan bezdirdi mi?

Kaynak:
Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri