Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkmenistan'da isyan: En az 50 ölü

17 Eylül 2008 / 12:17
Tank ve silahlarla firar eden askerlerin de katıldığı ileri sürülen isyanda, çok sayıda kişinin öldüğü ileri sürülüyor.
Türkmenistan'da firar eden askerlerin de katıldığı ve İslami olduğu sanılan bir örgütle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişi öldü.

Orta Asya'nın en kapalı ülkelerinden biri olan Türkmenistan'da geçen hafta başkent Aşkabad'da yaşanan olaylardan ilk bilgiler sızmaya başladı. Rus Gazeta gazetesi, ayrıntıların bilinmemesine karşın 10-13 Eylül tarihleri arasında Türkmen başkentini savaş alanına çeviren çatışmalarda 30-50 güvenlik görevlisinin öldüğünü, çok sayıda sivilin de hayatını kaybettiğini bildirdi.
Gazetenin Türkmenistan'daki muhabiri, olayların geçen hafta çarşamba günü bir grup askerin el koydukları tank ve silahlarla Aşkabad yakınlarındaki birlikten firar etmesiyle başladığını, çıkan çatışmada ölen subay ve asker sayısının bilinmediğini yazdı.

Aynı gün kentin farklı bölgelerinde sivillerin öldürülmesi ardından olağanüstü durum ilan edildiğini belirten gazete, "Uzun süredir maaş alamayan Türk işçilerin greve başlaması ve şantiyeye çok sayıda ambulans gelmesi de gerginliği artırdı" diye yazdı.

Gazete, cumartesi günü İslami örgütün üyeleriyle özel tim arasında 12 saati aşan şiddetli çatışma yaşandığını, görgü tanıklarının, "Savaş çıktı sandık" dediğini aktardı. Firarcı askerlerin katıldığı isyancıların bazı kişileri rehin alarak bir fabrikayı işgal etmesi üzerine düzenlenen operasyonda ülkenin en elit birliğinin 30 ile 50 arasında üyesini kaybettiğini de öne süren gazete, bir Rus özel timinin yardıma geldiğini ileri sürdü.

Gazete, "Polis, örgütün Vahabilerle bağlantılı olduğunu, ordu dahil her yere sızdığını ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını söylüyor" diye yazdı. Gazeta'ya göre, Aşkabad'daki bir camide örgütlenen ve çok sayıda genci çekmeyi başaran örgütün liderleri operasyonda yakalanamadı.

Türkmen yetkililer, uyuşturucu kaçakçılarıyla polis arasında çatışma çıktığını söylemekle yetinmiş ve daha ayrıntılı bilgi vermemişti.

Kaynak: Milliyet
Kaynak:
Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri