Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkmenistan'dan elektriğe yatırım

20 Ağustos 2008 / 19:26
Türkmenistan, Elektrik Enerjisi İhracatını Artırmayı Planlıyor. 2020 Yılına Kadar Elektrik Enerjisi İhracatını 11,57 Milyar Kw/saat'e Çıkarmayı Hedefleyen Ülke, Bu Yöndeki Altyapı Çalışmalarına Hız Verdi.
Türkmenistan, elektrik enerjisi ihracatını artırmayı planlıyor. 2020 yılına kadar elektrik enerjisi ihracatını 11,57 milyar kw/saat'e çıkarmayı hedefleyen ülke, bu yöndeki altyapı çalışmalarına hız verdi.

Türkmenistan, elektrik enerjisi üretimini çeşitlendirerek rüzgar ve doğalgaz gibi kaynaklardan verimli faydalanmanın yollarını da araştırıyor. Başta Türkiye olmak üzere Afganistan, Tacikistan ve İran'a elektrik enerjisi ihraç ediyor. Türkmenistan'ın ülke genelindeki elektrik santrallerinin kapasitesi, 3485,6 MW gücüne çıkarıldı. Üretilen elektrik enerjisinin yüzde 28,9 oranı, bağımsızlık döneminde kurulan yeni elektrik santrallerinde üretiliyor.

Türkmenistan genelinde elektrik enerji tüketiminin her geçen yıl yüzde 10 artması, ülkede yeni santrallerin kurulmasını zorunlu kılıyor. Ülkenin batısındaki Balkanabat şehrinde ve başkent Aşkabat'ta yeni gaz türbinli elektrik santralleri kurulması hedefleniyor. Yeni santraller kurulurken, eski santrallerin de kapasitelerini artırma yönünde çalışmalar yapılıyor.YENİ ELEKTRİK SANTRALLERİ TÜRK ŞİRKETLERİ TARAFINDAN YAPILIYORTürkmenistan'ın bağımsızlığında bu yana kurulan elektrik santrallerinin büyük bir kısmı Türk şirketleri tarafından inşa edildi. Türk iş adamı Ahmet Çalık'ın sahibi olduğu Çalık Holding'e bağlı Çalık Enerji şirketi, Türkmenistan'a 5 elektrik enerji santrali kurdu. Türk şirketi şimdi de, 254,2 MW gücünde gaz türbinli bir elektrik enerjisi santralini Balkanabat'ta kuracak. Çalık Enerji, 137 milyon avro değerindeki bu santralin inşaatına Ağustos ayında başlayacak. Santralin Mart 2010 yılında teslim edilmesi hedefleniyor.

Çalık Enerji'nin Daşoğuz kentinde kurduğu 5. elektrik santrali, 7 Aralık 2007 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açılmıştı. 120 milyon dolara mal olan santral yıllık 1,5 milyar kw/saat elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip.

Bir diğer Türk şirketi Lotus da Avaza serbest turizm bölgesinde 254 MWt kapasiteli bir elektrik santrali kuracak. 217 milyon 580 bin Euro değerindeki santralin inşaatına Mayıs ayında başlayan Lotus, 2010 yılında teslim etmeyi amaçlıyor.BAŞKENT'TE ENERJİ FUARIBaşkent Aşkabat'ta yarın, 'Türkmenistan'da enerji sanayisinin gelişmesinin ana doğrultuları' konulu uluslararası fuar açılacak. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 50'in üzerinde şirketin katılması beklenen fuarda Türkmenistan kendine yeni partnerler arayacak. Fuar çerçevesinde çeşitli konularda konferanslar da düzenlenecek.sondakika
Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri