Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Turksat 3A şaha kalkacak

01 Haziran 2008 / 11:42
Ulaştırma Bakanı Yıldırım açıkladı.
Yıldırım, TV kanalları ile yapılan sözleşmelerin de yeniden gözden geçirileceğini belirtti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TÜRKSAT 3A uydusunun devreye girmesiyle birlike 200 yeni TV kanalının devreye girebileceğini söyledi. Fransız Guyanası'ndan cumayı cumartesine bağlayan gece 00.52'de fırlatılması beklenen TÜRKSAT 3A uydusu, beklenmedik gelişme olması durumunda devreye girmesi gereken yedek yazılımda arıza çıkması nedeniyle uzaya gönderilemedi. Yıldırım, ''Bu şartlar altında da uydu normalde fırlatılır ama milyonda bir ihtimal de olsa da riske atamayız'' dedi.

KİRLİ YAYINA ÖNLEM

Yıldırım, TÜRKSAT 3A'nın devreye girmesiyle birlikte 200 yeni tv kanalının daha kurulabileceğini belirtti. Uydunun hizmete girmesiyle birlikte televizyonlarla yapılan eski sözleşmelerin yeniden gözden geçirileceğini duyuran Yıldırım şöyle konuştu: "TÜRKSAT 3A'da bir televizyon kanalı için 6 megahertz ayrılırsa, en az 200 TV kanalı hayatımıza girebilir. Bu 3 megahertz olursa TÜRKSAT üzerinden daha fazla sayıda kanal yayın yapabilir. TÜRKSAT 3A ile beraber sözleşmeleri yeniden gözden geçireceğiz. Frekans kiralayıp başkalarına kullandırıyorlar. Kirli yayın oluyor. Artık frakansları devredemeyecekler. Yayın yapmak isteyen Türksat'tan kiralayacak. Türksat İstanbul'dan sonra Ankara'ya da uplink kuracak."

YERLİ UYDU 2015'TE

Bakan Yıldırım milli uydu projesi üzerindeki çalışmaların da sürdüğünü belirterek "Hedefimiz TÜRKSAT 5A'yı yerli yapmak. TÜRKSAT 3A'nın çalışmalarında görev alan teknik personelden yararlanacağız. 2015'te fırlatmayı planlıyoruz” dedi.
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri