Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüsiad IMF kredisinde ısrarını Yeniledi

11 Kasım 2008 / 08:48
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'nin borcunu çevirmek için 2009'da kaynak ihtiyacı olacağını belirterek, IMF konusunda ısrarını yeniledi

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'nin borcunu çevirmek için 2009'da kaynak ihtiyacı olacağını belirterek, "Krediyi gerektiği zaman kullanabileceğimiz şekilde IMF ile anlaşma yapmak Türkiye'nin lehinedir" dedi.

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, NTV/CNBC-e ortak yayınına katıldı. 2009'da Türkiye'nin yüzde 4'lük büyüme rakamını tutturmasının zor olduğunu belirten Yalçındağ, "Türkiye'de büyüme kaçınılmaz olarak yavaşlayacaktır. Türkiye bu noktaya yüzde 7 büyümeyle geldi. Yüzde 4 büyüme bile yeterli değil. Yüzde 2-3 oranındaki büyüme Türkiye için resesyondur" dedi.

Yalçındağ, Türkiye'nin alması gereken tedbirlere ilişkin olarak şunları söyledi: "Bir miktar dışarıdan kaynak almak zorunda olacağız. Bankacılık aracılık hizmetleri düşürülebilir, KKDF düşürülebilir, munzam karşılıkları düşürülebilir. reeskont kredileri de yeniden gündeme gelebilir. Bu tür önlemler reel sektörü ve finans sektörünü likidite anlamında rahatlatır. Olağanüstü durumlar, olağanüstü tedbirleri gerektiriyor. Geçtiğimiz yıllarda en büyük kazanımlardan biri bütçe disiplinidir. Yaptığımız işlerde bunu göz önünde bulundurmak lazım."

Seçim ekonomisi tehlikeli olur

Türkiye'nin borcunu çevirmek için 2009'da kaynak ihtiyacı olacağını kaydeden TÜSİAD Başkanı, IMF ile yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini söyledi. Yalçındağ şöyle konuştu: "IMF'den kredi kullandığımız bir dönem var. Dünyada çıkan kriz gelişmiş ülkelerden kaynaklandı; bizden kaynaklanmadı. IMF ile stand-by anlaşmasını kredi hattı açarak yapmalıyız. Bir kredi hattı açarak, bunu gerektiği zaman kullanabileceğimiz şekilde anlaşma yapmak Türkiye'nin lehinedir. Bu kriz gelişmiş ülkelerden çıktı, özgüvenli bir şekilde masaya oturmalıyız. Anlaşmayı onur zedeleyici görmemek gerekir. Hükümetin de anlaşma yapmak istediğini ama kendi şartlarıyla yapmak istediklerini gözlemliyorum. IMF ile bir anlaşma yapılacağını sanıyorum."

Türkiye'nin seçimden yeni çıktığını vurgulayan Yalçındağ, "Böyle bir ortamda seçim ekonomisi uygulanması tehlikeli olur. Seçim ekonomisi uygulanmasına gerek de bulunmuyor. Hükümetin önceliği ekonomide alınacak tedbirler ve ekonomiyi canlandırmak olmalı" dedi.


Bu haber toplam 1704 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri