Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜSİAD'IN Onur Konuğu Derviş

20 Haziran 2008 / 08:54
Anayasa çalışmalarından çok siyasi gerilimin konuşulduğu toplantıyı Türk İş, TOBB ve Hak İş, 'siyasi içerik' nedeniyle boykot etti.
TÜSİAD'ın 'yeni anayasa' çalışmalarını açıklayacağı Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısına Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu Başkanı Kemal Derviş'i onur konuğu olarak davet etmesi, AK Parti'ye açılan kapatma davası sonuçlandıktan sonraki süreç için hazırlık olarak yorumlandı. 'Kemal Derviş' gölgesinin düştüğü toplantıyı, daha önce katılacağını açıklayan TOBB, Türk İş ve Hak İş boykot etti.
Üç sivil toplum kuruluşunun son anda katılmaktan vazgeçtiği toplantıya TÜSİAD'ın 'her kesimi kucaklayacak' yeni bir anayasa önerisinden çok siyasi gerilim damgasını vurdu. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, konuşmasında Anayasa Mahkemesi'nin demokrasiye müdahalesinden dolayı eleştirilmesine tepki gösterdi ve siyasetteki gerilimin aşılması için yeni bir anayasanın şart olduğunu söyledi.

BAŞÖRTÜSÜ KARARINI SAVUNDU

Sabancı Center'da düzenlenen toplantıda Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü kararını savunan Yalçındağ, “Türkiye'nin en yüksek yargı organını 'tanımamaya' varan tepkiler kabul edilebilir değildir' dedi. Yalçındağ, “Mevcut sorunlara sistemi zedelemeden dengeli çözüm aramak esastır. Bugünkü yapı içinde, toplumun bazı taleplerine ve beklentile-rine cevap verilemediği de bir gerçektir. Yapmamız gereken, tüm kesimlerin özlemlerini, ihtiyaçlarını ve kaygılarını gözetecek bir biçimde toplumsal mutabakatı yeniden sağlamaktır. Bunun bugünkü karşılığı herkes için tam demokrasiyi sağlayacak bir Anayasa değişikliğidir” şeklinde konuştu.

ANAYASA ÇALIŞMASI AÇIKLANMADI

Yalçındağ, TÜSİAD'ın anayasa çalışmalarına ilişkin olarak önerdiği 'Yeni Anayasa Konvansiyonu'na da değindi. Yalçındağ, 'konvansiyon'un TBMM Başkanı'nın önderliğinde oluşturulacağını ve partiler, yüksek yargı organlarından temsilciler, akademisyenler ile sivil toplum kuruluşlarını kapsayacağını söyledi. TÜSİAD'ın uzun süre üzerinde çalıştığı 'Yeni Anayasa Konvansiyonu'yla ilgili Yalçındağ'ın kısa bilgiler vermesi dikkat çekti. TÜSİAD'ın toplantıda açıklayacağı belirtilen konuyla ilgili raporun TOBB, Türk İş ve Hak İş'in boykotu nedeniyle ertelendiği belirtildi.

DERVİŞ: TEPKİ BANA DEĞİL

Kemal Derviş ise ekonomi ağırlıklı bir konuşma yaptı. Hükümetin enflasyonla mücadelesini öven Kemal Derviş toplantı çıkışında AK Parti sonrası senaryolar nedeniyle TÜSİAD toplantısına davet edildiği ve bu nedenle Hak İş, Türk İş ve TOBB'nin boykot ettiği iddialarına cevap vermedi. Derviş, muhabirimize yaptığı açıklamada ise “Onlar benim çok iyi arkadaşlarım. Toplantıya katılmamalarının benimle ilgisinin olmadığını düşünüyorum” dedi. Derviş'in, Yalçındağ ve Koç gibi siyasi bir konuşma yapacağı ancak TOBB, Türk İş ve Hak İş boykot edince konuşmasını değiştirdiği ileri sürüldü.
Kaynak:
Bu haber toplam 768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri