Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuzla Tersanesi soruşturmada

14 Ağustos 2008 / 15:08
Tuzla'da 3 Kişinin ölümüyle sonuçlanan kazayı soruşturan savcı, filikayı, denetim görevini ve işçilerle test emrini kimin verdiğini araştıracak.
Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı, GİSAN Tersanesi'nde 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan filika kazasıyla ilgili olarak başlattığı soruşturma kapsamında, olayı üç ayrı yönden inceleyecek.


Savcılık, filikanın imalatında hata, denize indirme sırasında ihmal ve işçilerle test yapmanın zorunlu olup olmadığı konularında tespitler yapacak. İşçilerle test yapılması için kimin emir verdiği de tespit edilecek.

Bunlar araştırılacak
Tuzla Cumhuriyet Savcısı Yaşar Özen tarafından yürütülen soruşturmanın ilk aşamasında, filikada imalat hatası olup olmadığının incelenmesi için bilirkişi raporu istendi. İkinci aşamada, filikanın denize indirilmesi sırasında işverenin ve denetim görevini yapan Fransız Loydu'nun ihmalinin olup olmadığı ve rampanın düzgün yapılıp yapılmadığı araştırılacak.
Son olarak, test için tersane işçilerinin filikaya bindirilmesinin gerekli olup olmadığı ve işçilerle deneme emrini kimin verdiği belirlenecek. Test için insan yerine maket ya da kum torbası kullanılıp kullanılmaması gerektiği de bu madde kapsamında savcı tarafından istenen bilgiler arasında yer alıyor.

'Bu kasten öldürmedir'
Soruşturma sonunda hazırlanacak olan iddianamede, sorumlular hakkında, “Birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçundan dava açılacağı, bunun cezasının 2 ile 15 yıl arasında olduğu öğrenildi. TCK'nın 85/2 maddesi gereğince açılacak dava, savcının iddianamesinin ardından görülmeye başlanacak.
Limter- İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç, dün sabah saatlerinde, sendika avukatı Sezin Uçar ile birlikte Tuzla Adliyesi'ne gelerek GİSAN Tersanesi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Dinç, GİSAN Gemi İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti yetkililerinin, “Kasten öldürme, şantaj, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” suçlarından haklarında dava açılarak cezalandırılması istedi.

GEMİ MÜHENDİSLERİ:
İki vahim hata var
Gemi Mühendisleri Odası'nın (GMO) 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan filika (free fall) kazasıyla ilgili hazırladığı rapor, 19 kişinin eksiklik ve hatalarla dolu kurtarma aracına bindirilerek adeta ölüme yolcu edildiğini ortaya çıkardı. Rapora göre, hem filikanın korkulukları hatalıydı hem de bağlı olduğu mapa kurallara uygun değildi. İki vahim hata, filikanın 19 kişiyle birlikte denize ölümcül düşüş yapmasına yol açtı.
GMO'nun inceleme komisyonunun yaptığı tespitlere göre, can filikası iddia edildiği gibi Çin yapımı değil, Norveç malı. Filikanın gemiye monte edildiği matafora ise Türk yapımı. Komisyon, çizimler ve fotoğraflarla yaptığı incelemede, kazanın birden fazla kusurun biraraya gelmesiyle oluştuğunu belirledi. Rapora göre, “geliyorum” diyen kazanın 3 kişinin hayatına mal olan teknik hataları şunlar:

'Vuracağı açıkça görülüyor'
“Free-fall yerleştirme planında kıç güverte vardavelası,(korkuluk) bot mataforası içinde görünmekte iken vardavela planında dışında görünmektedir. Bot düzenleme planında vardavelanın kıça alınması halinde can filikası alt kancasına ve dümen topuğuna vuracağı açıkça görülmektedir.
Matafora kancasının takıldığı halkanın da projeye göre 70 milimetre yüksek yapıldığı ve bunun da dümen topuğuna 34 milimetre ile vurduğu görülmektedir. Ayrıca alt kanca vardevelaya 230 milimetre gibi büyük bir farkla vurmaktadır.”
SERHAT OĞUZ İstanbul


Tersanenin kapısında protesto eylemi
Tuzla'daki kaza dün tersane önünde protesto edildi. Limter-İş Sendikası üyelerinin yanı sıra DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu, DİSK ve KESK'e üye sendikaların temsilcileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, sabah saatlerinde olayın yaşandığı GİSAN Tersanesi önünde toplandı. Sloganlar atan işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i istifaya davet etti. Eylemde konuşan Tuncel, “Bu artık kaza değil, katliam. Ölümlerden sorumlu olanlar yargılanmalı” derken, Evren ise tersanelerde çalışan 57 bin işçiden 40 bininin sigortasız olduğunu söyledi.

milliyet
Bu haber toplam 5324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri