Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Twitter uyarısı

26.11.2010 11:59
Siyasiler arasında Twitter'ı en çok kullanan AKP'li vekillere Başbakan çıkıştı: "Twitterla olmaz, o tezek kokusunu hissedeceksiniz."

Yurdagül Şimşek'in haberi

Salı günü AKP’li milletvekilleriyle toplantı yapan Başbakan Tayyip Erdoğan siyasette dalga dalga yayılan twitter kullanımına değindi ve “twitter mwitter ile olmaz. Tezek kokusunu hissedeceksiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de olduğu Twitter’da değişik partilerden çok sayıda milletvekili bulunuyor. Meclis’te uzun uzun konuşmaya alışan, ‘twitci vekiller’ meramlarını 140 harflik pasajlar halinde anlatmak zorunda kalması, ilginç kısaltmalar yapmalarına ve yaratıcılıklarını konuşturmalarını sağlıyor.

Siyasetin de günmeni belirleyen Twitter’a Başbakan Erdoğan ise soğuk. Erdoğan, geçen salı akşamı partisinin basına kapalı yapılan grup toplantısında, seçim bölgelerine gitmeyen milletvekillerini, “Seçim bölgesine gitmeyen milletvekili olur mu? Ya milletvekili aday adayı olmayacaksın ya da oluyorsan gereğini yapacaksın. Bu iş Twitter mwitterla olmaz. Bizzat gideceksin sarılacaksın, o tezek kokusunu hissedeceksin” diye uyardığı konuşuluyor.

En aktifler AKP’den

Başbakan’ın karşı çıkışına rağmen, Twitter’ın en aktif siyasetçileri AKP’den. Aralarında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bulunduğu 34 milletvekilinin Twitter’da hesabı, binlerce de takipçisi bulunuyor. AKP’li vekiller Twitter’dan siyasi görüşlerinin yanı sıra Meclis ve seçim bölgelerindeki çalışmalarını, takipçileri ile paylaşıyorlar.

Bunlardan bazı örnekler şöyle: TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan Twitter’da “Milletvekili de insandır. Siyasi kimliklerinin dışında paylaşabilecekleri düşünceleri vardır. Hayat sadece siyaset olmasa gerek” diyerek içini döküyor.

Naklen düğün

AKP’li birçok milletvekili, partidaşları dünya güreş şampiyonu Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya’nın birkaç ay önce gerçekleşen düğününü de Twitter’dan anlattı.

Türban tartışması siyasette olduğu kadar twitter gündeminden de hiç düşmüyor. Üniversitelerde türban yasağının kalkması için Meclis’te ve ekranlarda tartışmalar sürerken, AKP İstanbul Milletvekili Halide İncekara bir gece Twitter’dan ‘sokak eylemi önerisiyle’ takipçilerine, “Sinir hat safhaya geldi evde ne kadar eşarp varsa yarın ayaklarıma, kollarıma, başıma, boynuma, belime bağlayıp sokağa çıkacam gelen var mı?” diye seslendi. İncekara, “Evime gidiyorum, kara kızıma sımsıkı sarılacağım, özledim keretayı” gibi tweetleriyle takipçileriyle duygularını da paylaşıyor.

AKP Ankara Milletvekili Aşkın Asan da Twitter’ı etkin kullananlardan. Fas’ta kaldığı oteli beğenmeyen Asan, “Otellerle ilgili en sevmediğim şeyler: Odada terlik olmaması ve odanın sigara kokması. Sigara kokan ve terliği olmayan bir odam var” gibi şikayetlerini tweetlemekten de kaçınmıyor.

Nüktedanlığıyla bilinen AKP Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da Twitter’ın renkli isimlerinden. Maç yorumlarıyla dikkat çeken Ünüvar, Twitter’a dair gözlemlerini de “eskilerde kalmış mahalle aralarında ve sokaklarda birbiriyle bitişik evlerdeki komşu sohbetlerini andırıyor: Sokağı özlemişiz” diye aktarıyor.

TBMM Çevre Komisyon Başkanvekili AKP Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, Twitter’in en çevreci siyasetçisi. Sık sık çevreyle ilgili yazıyor. Doğada vakit geçirmeyi öneriyor.

RADİKAL

Bu haber toplam 942 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri