Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazarlar “evet” diyor!

31.08.2010 12:12
Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, anayasa değişikliği ile ilgili halkoylaması hakkında ortak bir açıklama yaptı.

Türkiye Yazarlar Birliği: Yazarlar darbelerden, düşünce hürriyetini kısıtlayan Anayasa hükümlerinden ve ideolojikleştirilmiş hukuktan çok çekti. Anayasa değişiklikleri bu bakımdan olumlu değişikliklerin başlangıcı olarak ‘evet’i hak ediyor.

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, anayasa değişikliği ile ilgili halkoylaması hakkında ortak bir açıklama yaptı.

Yazarların Anayasa değişikliğine ülkenin gerçekten demokratik bir anayasaya kavuşması yönünde güçlü bir başlangıç olarak “evet” dediğini belirten TYB yönecileri, Türkiye’de yazarların darbelerden, hürriyetleri, bilhassa düşünce ve ifade hürriyetini kısıtlayan anayasa hükümlerinden ötürü çok sıkıntılar çektiğini, bu baskıcı ve acılı dönemin 12 Eylül darbesinin 30. yıldönümünde halkın oylarıyla sona erdirileceğine inandıklarını belirtti.

TYB açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Darbeler bir taraftan alkışcı ve bugüne iz bırakmayan yandaş sahte yazarlar üretti, diğer taraftan gerçek yazarlar edebiyat ve düşünce adamları takibata uğradı, birçoğu cezalandırıldı.”

“Yazarlar darbelerden, düşünce hürriyetini kısıtlayan Anayasa maddelerinden ve ideolojikleştirilmiş hukuktan çok çekti. Anayasa değişikliği, Türkiye’nin darbe zeminini zayıflatan, temel hakları genişleten, ideolojik hukukun tarafgirliğini ortadan kaldıran muhtevasıyla ‘evet’i hak ediyor.”

“Denilebilir ki, Türkiye’nin yakın tarihinde düşünceleri yüzünden cezalandırılmamış, hapse düşmemiş, gadre uğramamış bir tek yazar yoktur. Düşünce ve ifade hürriyetinin ne anlama geldiğini en iyi bu ülkenin yazarları bilir.”

“Bu utanç verici karanlık dönemin kapanmak üzere olmasından memnuniyet duyan yazarlar anayasa değişikliğine ‘evet’ diyor.”

Bu haber toplam 1212 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri