Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üç hafta denizde ölüme terkedildiler

18.09.2009 14:03
Akdeniz'de üç hafta boyunca denizde sürüklenen ve göz göre göre ölüme terkedilen 73 Afrikalı göçmen Avrupa'yı karıştırdı.
Geçen hafta İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında bulunan 5 göçmen, Avrupa'da yaşanan bir dehşete tanıklık etti.

Libya'da 78 kişi olarak yola çıkan bottan geriye kalan beş kişiydi ölmek üzereyken bulunanlar.. Beraber geldikleri Eritre'li 73 göçmen ise, üç hafta boyunca denizde sürüklenen botta teker teker ölmüştü.

Libya'dan yola çıktıktan bir gün sonra motoru bozulan botta, susuzluk ve yakıcı güneşin ilk kurbanları iki hamile kadındı.

Akdeniz'de ölüm kalım savaşı verilen üç hafta boyunca onlarca balıkçı teknesinin yanlarından geçtiğini anlatan beş Eritreli mülteci, sadece birinin kendilerine uzaktan biraz yiyecek attığını, gemiye çıkmalarına izin vermediğini söyledi.

73 kişinin göz göre göre, korkunç bir sona doğru gittiğini bilerek yardım edilmemesinin ardında, İtalya'nın yürürlüğe soktuğu sert yasalar rol oynadı.

Kaçak göçmenlere yardım etmeyi suç haline getiren İtalya, kaçak göçmenlerin Avrupa'daki ilk duraklarından biri..

İtalya'da göçmenleri ihbar etmeyi öngören ve onlara yardım etmeyi suç kapsamına alan katı bir yasa kabul edilirken, Fransa'da da göçmenlere yardım edenler "dayanışma suçu" ile üstü örtülü bir şekilde sindirilmeye devam ediyor. 2008'de 30 bin göçmeni sınırdışı eden hükümet her ne kadar "dayanışma suçu"nu reddetse de, göçmenlere yardımdan dolayı davalık olanlar var. Almanya da 8 bin politik ilticacıyı sınır dışı etmeyi planlıyor.

Berlusconi-Kaddafi dostluğunun meyvesi bir başka karar ise, uluslararası sularda yolu kesilen kaçak göçmenlerin Libya'ya geri gönderilmesine dair anlaşma..

Bu anlaşma, denizde hayatta kalmayı başaran kaçakları Kuzey Afrika'daki insanlık dışı kamplara mahkum ediyor.

Hayatta kalabilen ve İtalya'ya ulaşanlar ise, mahkemeye çıkarılacakları güne kadar parmaklıklar arkasında yaşıyor.

İtalya'nın iç politikasında ve AB ile ilişkilerinde gerginlik doğuran bu insanlık dramı için Avrupa Birliği'nin önümüzdeki günlerde yeni önerilerde bulunması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseryası'na göre 2008 yılında 67 bini aşkın kaçak göçmen Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaştı.


Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri