Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uçakta hangi koltuklar daha güvenli

25 Ağustos 2008 / 06:40
Son 5 günde 5 uçak kazasında 246 kişinin ölmesi ve bu kazalarda 26 kişinin kurtulması sonrası 'Acaba kurtulanlar hangi koltuktaydılar' sorusunu akıllara getirdi.
İngiltere'de Greenwich Üniversitesi, uçağın acil çıkış kapılarına yakın oturan yolcuların hayatta kalma şansının daha yüksek olduğu sonucuna vardı.

Araştırmada ikinci sıradan beşinci sıraya kadar olan koltuklardaki yolcuların şanslı olduğu, çıkış kapılarına yakın oturanların ortada ve pencere kenarında oturanlara oranla şanslarının yüzde 64 daha yüksek olduğu bildirildi.

Son anda koltuk değiştirdi

İspanya'da 154 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasında bir hostes koltuk değiştirerek son anda ölümden döndü. Kurtulan 17 kişiden biri olan 27 yaşındaki hostes Antonia Martinez Jimenez'in kaza esnasında uçağın ön bölümünde oturması sayesinde hayatta kalabildiği belirtiliyor.

Normalde hep uçağın arka bölümünde oturan hostes o gün son anda arkada oturmak yerine öne geçerek ölümden döndü. Sağlık durumu iyi olan ve Madrid'de bir hastanede tedavisine devam edilen Jimenez, "Bir anda ne olduğunu anlayamadım ve her tarafımın ağrıdığını hissettim. İnsanlar 'yardım' diye bağırıyordu. Ancak ben hiçbir şey yapamıyordum. Ama tek bildiğim şey bir daha asla uçağa binmeyeceğim" diye konuştu.

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri