Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'a öyle bir cevap verdi ki...

28.09.2009 00:58
Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, Kürt Açılımı'na destek veren ülnü sanatçı Kevin Costner'i sert eleştiren CHP Lideri Deniz Baykal'a sert çıkıştı.

Baykal'a öyle bir cevap verdi ki...
Diyarbakır'da devam eden "Mezopotamya Sosyal Formu" çerçevsinde düzenlenen oturuma konuşmacı olarak katılan ÖDP eski Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, Kürt Açılımı'na destek veren ülnü sanatçı Kevin Costner'i sert eleştiren CHP Lideri Deniz Baykal'a sert çıkıştı.


Uras, AKP ve CHP'yi oy hırsızlığı ve ahlaksızlıkla suçladı. Türkiye ve Ortadoğu'dan olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden 250'iyi aşkın demokratik kitle örgütünün destek verdiği ve Diyarbakır'da devam eden Mezopotamya Sosyal Formu'nun Sümer Park'ta yapılan bugünkü oturumuna konuşmacı olarak atılan ÖDP eski Genel Başkanı Ufuk Uras, 'Kürt açılımı'na destek verdiğini açıklayan ABD'li ünlü aktör Kevin Costner'i eleştiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sözlerine cevap verdi. Ufuk Uras, "Deniz Baykal'a bakıyorsunuz Hollywood'daki bir sanatçıya çaka satıyor. Baykal, aktör için 'Şırnak'ın yerini biliyor mu ?' diye soruyor. Sen Şırnak'ın yerini biliyorsun da ne oluyor. Coğrafya bilgin iyide Şırnak'a gidip oradaki şoven siyaseti açıkça savunacak bir durumda olabiliyormusun. Bütün bu manzaraya baktığımda düzen siyasetçileri ile genetiği bozulmuş organizmalar arasında bir ilişiki var mı diye düşünüyorum? Bugünün meselesi Kürt açılımı diye konuşulan fromda açımlından çok bir saçılma halini nasıl engelliyeceğiz. Eğer AKP iktidarı bu konuda bir açılım yapacaksa bizim için elde var bir. Ama egemenler bildiklerini yapıyorlar. Bu dönemde nasıl bir yol haritası çıkacak, önümüzdeki hafta meclis açılacak. Gündemde sınır ötesi operasyon var. Demek ki önümüzdeki süreçte sınır ötesi operasyona evet diyen hiçbir siyasi özne ile siyaseten yan yana gelmemiz mümkün değil" dedi.

"PKK'NIN KENDİSİ, PKK OLARAK KALMAYI İSTİYORMU?"

TBMM'de 2010 bütçesinin konuşulacağını hatırlatan Uras, "Açılım yapacaksan bu açılımı 2010 bütçesine savaş bütçesi değil barış bütçesi yansıtacakmısın? Açılım yapacaksan seçim yasasını demokratikleştirecekmisin? Yoksa yüzde 10 barajı ile CHP ve AKP yine el sıkışarak oy hırsızlığı yapacak en büyük ahlaksızlık olan hırsızlığını, sürdürecek mi? Bu yüzden önümüzdeki süreçte, önüne genel afı koyan, Anayasa değişikliğini koyan, yerel yönetimlerin yetkilerin artırılmasını koyan, silahlı siyasetten, açık siyasete geçişin şartları yani PKK'nın dönüşmesi, PKK'nın kendisi PKK olarak kalmayı istiyormu? Böyle bir problem mi var dolayısıyla. Silahlı siyasetten açık siyasete, ABD ve Avrupa'da nasıl geçildiyse bunların yol haritaların çıkarılması gerekir" dedi.

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri