Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın en genç kralı

18.04.2010 00:02
3 yaşında kral oldu, tacını giyebilmek için 15 yıl bekledi. Peki kim bu kral?

Uganda'daki Toro Kralı babasının 1995'te kalp krizi geçirerek öldüğünde 3 yaşında olan ve yandaşları tarafından ''dünyanın en genç kralı'' ilan edilen Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi, bugün resmen taç giydi.

Uganda'nın batısındaki Fort-Portal'da taç giyme töreni, genç kralın bu hafta 18 yaşına basması dolayısıyla düzenlenirken, kente hakim bir tepe üzerinde bulunan sarayındaki törene binlerce tebası katıldı.

Krallık sözcüsü Frederick Nyakabwa Atwoki, ''Kralımız 3 yaşında tahta geçti, ama kendi başına, bağımsız biçimde çalışabilmek için 18 yaşını beklemek zorunda kaldı. Krallığımızda 94 kabile var. Her kabilenin bir lideri var ve Kralımız da bütün kabilelerin lideri. Önce kim olduğunu öğreteceğiz'' diye konuştu.

Genç Kralın Eylül ayında üniversiteye gideceğini belirten sözcü, bu yüzden yerine geçici olarak birinin tayin edilmesi gerektiğini kaydetti.

Taç giyme törenine Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ve çok sayıda üst düzey yetkilinin yanı sıra birçok Afrika ülkesinden temsilci katıldı.

Geleneksel Toro Krallığı 19. yüzyılda kurulmuş, Milton Obote rejimi tarafından 1966'da ülkedeki birçok eski monarşi gibi ortadan kaldırılmıştı. Toro, Museveni tarafından 1994'te sembolik olarak yeniden oluşturulan 5 krallıktan biri ve yetkileri sadece kültürel alanla sınırlı olmakla birlikte büyük bir siyasi etkiye sahip bulunuyor. Libya lideri Albay Muammer Kaddafi ile çok yakın olduğu bilinen Kraliyet ailesinin genç kralı koyu bir Arsenal taraftarı.

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri