Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ukrayna'ya doğalgaz verilmiyor

01 Ocak 2009 / 15:26
Rusya'nın enerji tekeli Gazprom, Ukrayna'ya doğalgaz sevkiyatını sabah saatlerinde tümüyle kestiğini duyurdu.
Gazprom Sözcüsü İgor Volobuyev, Ukrayna'nın geçmiş dönem borçlarının ödenmesi ve 2009 fiyatları konusundaki görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardıdan 10.00'da vanaları kapattıklarını açıkladı.

Ukrayna enerji firması Naftogaz da gaz naklinin kesildiğini doğruladı.
Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği gazı kesmesi, 2006 yılında Avrupa'yı da içine alan doğal gaz krizinin tekrarlanmasına neden olabileceği endişelerine neden oluyor.

2006'da fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Rusya'dan gaz alamayan Ukrayna, Moskova'ya tepki göstererek, Avrupa ülkelerine giden boruların vanalarını kapatmış ve birçok Avrupa ülkesi bir süre doğal gaz krizi yaşamıştı.

Gazprom Sözcüsü Volobuyev, Ukrayna gazını kestiklerini ancak Avrupa boru hattında pompalanan gaz miktarını artırdıklarını ifade etti. Avrupa gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 25'ini Rusya'dan satın alıyor.

Bu arada Rus Başbakanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın 2006'daki müdahalesini tekrarlaması ve Moskova'nın Avrupa ile ilişkilerine zarar vermesi durumunda "çok ciddi sonuçlarla karşılaşabileceği" uyarısında bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ise bir açıklama yayınlayarak, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya transfer edilen doğal gazın transit geçişine müdahele etmeyecekleri garanti verdiler.
Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri