Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ultimatom verildi

16 Temmuz 2008 / 14:59
Türkiye'nin en saygın üniversitesi olarak nitelenen ODTÜ'nün yaptığı kanunsuz işler ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ültimatom verdi ve ağır ceza kesti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Kampüsü'ndeki 45 bina için kaçak olduğu gerekçesiyle toplam 1 milyon 800 bin YTL para cezası kesti. Belediye, kaçak yapıların mevzuata uygun hale getirilmemesi durumunda yıkılmasına karar verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, “belediye sınırlarındaki ruhsatsız yapılaşmalar konusunda kötü örnek teşkil ettikleri, plansız, projesiz, ruhsatsız, imar mevzuatını hiçe sayarak bina yaptıkları hakkında şikayetler üzerine Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile ilgili inceleme neticesinde, 3194 sayılı İmar Kanunu'na göre, onaylı uygulama imar planı, parselasyon planları, mimari proje onayları ve yapı ruhsatlarına rastlanılmadığı” belirtildi.

Açıklamada, ODTÜ'deki kaçak yapılarla ilgili yapı tatil tutanağının düzenlenip, Çankaya Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğüne tebliğ edildiği, kaçak yapıların mühürlenmesinin ardından ODTÜ Rektörlüğüne söz konusu aykırılıkların giderilmesi için süre verildiği, buna karşın üniversite yönetiminin mührün kaldırılması hususunda herhangi bir girişiminin bulunmadığı ifade edildi.

MEVZUATA UYGUN HALE GETİRİLMEZSE YIKILACAK
Belediye Encümeni, bu nedenle, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 42. maddesinin 1. fıkrası gereğince ODTÜ içindeki 45 kaçak yapının her birisine 40 biner YTL olmak üzere toplam 1 milyon 800 bin YTL para cezası uygulanmasına ve yapıların ilgili mevzuata uygun hale getirilmemesi halinde Fen İşleri Daire Başkanlığınca yıkılmasına oy birliğiyle karar verdi.

“KAÇAK YAPILAR”
Açıklamaya göre, 3194 sayılı kanunun 32. maddesi gereğince mühürleme işlemi yapılan ve her birisi için 40 bin YTL para cezası uygulanan yapılar şöyle: “Mimarlık, Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim Fakülteleri, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümleri, Enstitüler, Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Rektörlük Binası, Yemekhane, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Kent Konukevi, ODTÜ Doğu Lojmanları, ODTÜ Batı Lojmanları, Alışveriş Merkezi, Öğrenci Yurtları, Öğrenci Konukevi, Spor Merkezi, Açık ve Kapalı Yüzme Havuzu, Spor Salonu, Mimarlık Amfisi, ODTÜ Kreş, ODTÜ Üçlü Amfi, Sağlık Merkezi, Mikrobiyoloji ve Biyokimya Laboratuvarı, Petrol Araştırma Merkezi, ODTÜ Kütüphane, Arkeoloji Müzesi, İnşaat Mühendisliği Laboratuvarı, ODTÜ Yaşam Merkezi, Baraka Spor Salonu, ODTÜ Rasathanesi.”

Kaynak:
Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri