Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uluslararası Misket Bombalarının Yasaklanması Anlaşması

03 Aralık 2008 / 17:43
Türkiye'nin Hazırlık Sürecine Katıldığı Misket Bombalarının Yasaklanmasını Öngören Uluslararası Anlaşmayı İmzalamayarak, Kara Mayınlarının Temizlenmesine Öncelik Vereceği Öğrenildi.
Türkiye'nin hazırlık sürecine katıldığı misket bombalarının yasaklanmasını öngören uluslararası anlaşmayı imzalamayarak, kara mayınlarının temizlenmesine öncelik vereceği öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türkiye, bugün Oslo'da imzaya açılan misket bombalarının yasaklanmasını öngören uluslararası anlaşmanın hazırlık sürecine katıldı, ancak bu mühimmatı kullanmıyor.

Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği yetkililerinin Norveç makamlarının daveti üzerine bugünkü imza törenine de katıldığı belirtilirken, Türkiye'nin misket bombası olarak adlandırılan "demet nitelikli mühimmatı" kullanmamakta olduğuna dikkat çekiliyor.

Kaynaklar, Türkiye'nin 2004 yılında taraf olduğu, kara mayınlarını yasaklayan Ottawa Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlülükleri bulunduğunu da hatırlatarak, bu çerçevede, 2014 yılına kadar Türkiye'de döşeli kara mayınlarının temizlenmesinin gerektiğini, bu bakımdan bu yükümlülüğün yerine getirilmesine öncelik verildiğini kaydediyor.

Misket bombalarının yasaklanmasına yönelik anlaşma bugün Norveç'in başkenti Oslo'da imzaya açılmıştı. Anlaşma, mühimmatın en fazla üreticisi ve stokuna sahip olan ABD, Rusya ve Çin tarafından kabul edilmemesine rağmen bu ülkeler dahil imzacı olmayan ülkeler üzerinde de baskı oluşturacağı umuduyla büyük bir başarı olarak niteleniyor.

Uluslararası anlaşma ilk olarak, misket bombalarının yasaklanmasıyla ilgili çalışmaları 18 ay önce başlatan Norveç, ardından da bu mühimmatın en fazla vurduğu ülkeler arasındaki Laos ve Lübnan tarafından imzalandı.

İmza töreniyle ilgili konferansın düzenleyicileri, anlaşmanın bugün 88 ülke tarafından, yarın itibariyle de BM üyesi 192 ülkenin 100'den fazlası tarafından imzalanmasını bekliyor.

Oslo'da iki gün sürecek konferanstan sonra anlaşma, diğer ülkelerin de imzalayabilmesi için BM'nin New York'taki merkezine götürülecek. Misket bombalarının yasaklanması anlaşmasının yürürlüğe girmesinden önce 30 ülke tarafından onaylanması gerekiyor.

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri