Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Umutlarını hızlı trene bağladılar

05 Aralık 2008 / 19:58
Danimarka'da iktidarda bulunan Liberal-Muhafazakar koalisyon hükümeti yakında yeni ulaşım planını açıklayacak. Hükümetin en büyük hamlesi hızlı trenlerde olacak.

Medyaya sızan bilgilere göre hükümet bu plan ile ulaşımda özel otomobilini veya motorsikletini kullananların yüzde10-20'sini toplu taşıma araçlarına çekmeyi hedefliyor.

Hükümet bu bağlamda toplu taşımayı cazip kılmak için 90 milyar kronluk bir yatırım yapmayı planlıyor. Toplu taşıma araçlarını cazip kılma amaçlı dev yatırımların ağırlığını ise hızlı tren projelerinin oluşturacağı belirtiliyor.

Söz konusu plana göre Kopenhag ile Aalborg arasında saatte 200 kilometre hızla yol alacak hızlı trenlerin sefere konulması öngörülüyor ve bunun gerçekleşmesi için de 22 milyar krona mal olması beklenen yeni bir tren sinyalizasyon sisteminin kurulmasının gerekli olduğu belirtiliyor. Bununla beraber başkent Kopenhag ile Ringsted arasında hızlı trenlere yönelik çift şeritli yeni bir ray sisteminin döşenmesi gerektiği, bunun da ekstra 7 milyar kron harcama gerektirdiği bildiriliyor.

Yeni ray sistemi ile hızlı trenlerin hızının daha yavaş giden bölgesel trenler tarafından kesilmemesinin sağlanması hedefleniyor. Hükümet yeni yatırım planı ile 2018 yılı itibariyle ülkenin büyük şehirler arasındaki tren yolculuklarının daha az sürede gerçekleştirilmesini istiyor.

Bu arada hükümetin yeni ulaşım planına finansman bulabilmek için değişik arayışlar içinde olduğu bildiriliyor. Bu çerçevede devlete ait demiryolları şirketi DSB'nin yüzde 25'inin özelleştirilmesinin gündeme geldiği belirtiliyor.


(CİHAN
Kaynak:
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri