Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üniversite 5 Yıldır İHL'yi Vermiyor

09 Eylül 2008 / 11:20
Bir yıllığına Mersin Üniversitesi'ne devredilen İHL 5 yıldır geri verilmiyor. İşte akılalmaz okul gaspı..
Mersin'in Mezitli ilçesinde bulunan okulun bahçesinde toplanan imam hatip lisesi öğrencileri, veliler ve okulu yaptıran hayırsever vatandaşlar okullarının bir an önce geri verilmesini istedi.

Basın açıklaması yapan Mersin Ortaöğretim Çağındaki Öğrencileri Koruma Derneği Başkanı Fahri Özaltın, 18 derslikli 4 katlı binanın tamamının hayırsever vatandaşlar tarafından Anadolu imam hatip lisesi olarak yaptırıldığını ve imam hatip lisesi olması şartıyla da Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildiğini söyledi.

5 yıl Anadolu imam hatip lisesi olarak hizmet veren binanın öğrencisi azalmasıyla 2003-2004 öğretim yılı için bir yıllığına geçici olarak bir bloğunun Sağlık Meslek Lisesi'ne; bir bloğu da üniversitenin resim heykel bölümüne tahsis edildiğini hatırlatan Özaltın, tahsis olurunda ise 2003-2004 öğretim yılı sonunda herhangi bir yazışmaya meydan verilmeden tahliyesi ve gerekli tedbirlerin buna göre valilikçe alınması gerektiğinin belirtildiğini kaydetti.

Aradan geçen 5 yıla rağmen okulun boşaltılmadığını gibi kira bedeli de talep edilmediğini anlatan Özaltın, Mersin merkezdeki imam hatip lisesinin öğrencisinin artması sonucu ana binalarının yeterli gelmemesi nedeniyle 425 öğrencisi bulunan Mezitli Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni tekrar kendi binasına taşımak istediklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Mersin Valiliği'nin defalarca yaptığı boşaltma emirlerine rağmen Kız Meslek Lisesi'nin okulu boşaltmayı kabul ettiği halde Mersin Üniversitesi Rektörlüğü'nün yalan yazışmalarla ve hayali görüşmelerle okulu boşaltmamakta ısrar ettiğini savunan Özaltın şöyle devam etti: "Yalan diyorum çünkü tüm yazışmalarda resim heykel bölümünü çıkartamayacağını söylüyor. Halbuki gizlice resim heykel bölümü buradan taşındı. İkinci bir hukuksuz işgalle Sosyal Bilimler buraya getirilmeye çalışılıyor. Boşaltmaya istekli gözükmemektedir. Üstelik hiçbir olur ve protokol olmaksızın ihale yapılmış, tadilat ve tamirat yapılmaktadır. Duyumlarımıza göre tamamen kanunsuz ve hukuksuz olarak 150 bin YTL'lik harcama yapılmaktadır. Bu durum mahkeme kanalıyla tespit edilerek "fuzuli işgal davası" açılmıştır. Okulumuz bize verilinceye kadar yasal mücadelemiz devam edecektir. Ancak yasaları öğreten ama yasaları tanımayan sayın rektöre yetkililerin bu devletin bir hukuk devleti olduğunu öğretmesi gerektiğine inanıyoruz."

Eyleme katılan mahalle sakinlerinden Necati Aksoy ise okulun arsasının rahmetli Ahmet Hocaoğlu tarafından imam hatip lisesi yapılması şartı ile verildiğini ve Mezitli'nin hayırsever insanlarının imam hatip lisesi yapılması şartıyla verdikleri paralarla yapıldığını söyledi.

Mezitli halkı olarak okullarını geri istediklerini kaydeden Aksoy, "Mersin merkezdeki okul uzak olduğu için vatandaşlar çocuklarını gönderemiyor. Mahalle halkı kendileri bizzat yaptırdığı okullarını geri istiyor. Bu Rektör Beyin insafına terk edilmeyecektir. Halkın gücü vardır bunu alacaktır. Bin an önce okulumuzu terk etsinler."

İlçe sakinlerinden Mehmet Meydaner ise "Biz mahalle sakini olarak burayı hayırsever insanlardan topladığımız paralarla Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak yaptık." diye konuştu.

İyiliğin karşılığı bu olmamalı diyen Ömer Erdoğdu ise "Mademki zamanında bir iyilik yapılarak üniversiteye devredildi. Şu an bizim ihtiyacımız var. Üniversite buradan çıkmalı." dedi. Vatandaşlar açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri