Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Üniversitede serbest, kamuda yasak olsun'

08.10.2010 14:30
Herkes başörtüsü için bir şeyler söylüyor. Mehmed Ali Birand da onlardan biri. Birand'a göre başörtüsü serbest kalmalı ama bir şartla!

Emrah İriç'in haberi

Herkes başörtüsü için bir şeyler söylüyor. Mehmed Ali Birand da onlardan biri. Birand'a göre başörtüsü serbest kalmalı mı kalmamalı mı?

Bu soruya hem köşesinden hem de ekrandan cevap verdi Birand.

Köşe yazısında söze 'Bıktım artık!' diye başlayan Birand, 'Üniversite yaşına gelmiş olan bir gencin nasıl giyineceğine artık Devlet karar vermemeli. Bu, çok aşağılayıcı bir yaklaşımdır. O genç kıza “Hayır, sen başını kapatamazsın” dediğiniz zaman, Devletten nefret eden bir insan yetiştirdiğimizi anlayamıyoruz. O gencecik kızı ya eğitimsizliğe, cahil kalmaya itiyoruz veya takiyye yapıp, peruk takarak, şapka giyerek kendini saklamaya zorluyoruz' sözleri ile fikrini bir anlamda ortaya koydu.

Ancak Birand'ın ikilemde kaldığı nokta ise şu: 'Başörtüsü üniversitelerde serbest kalsın ama kamuya alınmasın!'

Üniversitelerde özgürlükten yana taraf olan Mehmed Ali Birand, Ayşenur Arslan'ın CNNTürk'teki programında başörtülünün kamuda işe alınmaması gerektiğini savundu.

Ayşenur Arslan'ın 'Bugün üniversitelere alırsak yarın kamuda da iş isterlerse ne olacak?' demesi üzerine Birand, 'Üniversiteye gelirken mezun olduklarında kamuda çalışamayacaklarını öğretirseniz hiç bir sorun olmaz.' dedi.

MORALHABER.NET

Bu haber toplam 1412 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri