Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uras 'Darbe Günlüğünün' peşini bırakmadı

01 Mayıs 2008 / 14:07
Meclis araştırması için 19 cesur vekil arıyor.

Nokta Dergisi'nin ortaya çıkardığı 2003'teki iki darbe hazırlığının "resmen" araştırılması için ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras kendisine destek imzası verecek 19 cesur milletvekili aranıyor.

Kapanan Nokta dergisinin ortaya attığı 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' adı verilen iki darbe girişiminin Meclis'te araştırılmasını isteyen Ufuk Uras, önerge için gereken 20 imzayı bulmaya çalışıyor.

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, kapanan Nokta dergisinin gündeme getirdiği "Sarıkız" ve "Ayışığı" adı verilen darbe girişimlerinin TBMM'de kurulacak bir araştırma komisyonunca araştırılması için vereceği önergeye imza arıyor. Uras, önümüzdeki hafta kendisi dışında gereken 19 milletvekili imzasını tamamlamaya çalışacak.

Uras, dün Taraf gazetesinde yayımlanan röportajında, "Bu darbe girişimleri üstü kapatılacak bir konu değil. Ortaya çıktı, bu mesele artık. Önemli olan Meclis'e bu konuyu getirip, yargıda inisiyatifi tekrar başlatmak ve darbe girişimlerinin, darbecilerin yargılanmalarını sağlamak. Böylece emniyetten amiralin günlükleri istenebilir. Hem darbenin belgesinin üstüne gidilir hem yargının adım atması sağlanabilir" dedi.

Araştırma komisyonu kurulması için gerekli olan 20 imzayı toplayacağını belirten Uras, şöyle devam etti:

'Turnusol kâğıdı olacak'

"Biz bu konuyu Meclis'e getireceğiz. Meclis'te grubu olan partilerden destek isteyeceğiz. Böylece Meclis araştırma komisyonu çalışmalarıyla, Hrant Dink cinayeti, Ergenekon davası ve iki darbe girişimi arasındaki bağlantılar ortaya çıkarılabilir. Darbeciler yargılanabilir."

Uras, Milliyet'e, "Henüz diğer partilerle görüşme takvimini belirlemedim. Olabildiğince geniş katılımla, en geniş mutabakatla bir Meclis iradesinin ortaya çıkmasını istiyorum" dedi.

AKP'nin, kendisi yapmasa da böyle bir girişimi bekleyip beklemediği sorulunca Uras, "Böyle bir şey olacaksa en geniş katılımla olmalı. Bu, arka planda kalınacak bir konu değil. Demokratik irade, bütün milletvekilleri için bir anlamda turnusol kâğıdı olacak" karşılığını verdi.

Uras, CHP ve MHP girişimine katkı vermezse bunu nasıl yorumlayacağı sorulunca, "Artık o, vicdanlarıyla kendi siyaset bakışları arasında bir tercih konusu" dedi.

Zaman

Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri