Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Urfalı Kadın Baykalı Tersledi

05 Haziran 2008 / 08:56
Urfa'da tarlada çalışan köylüleri ziyaret eden Baykal, bu söz karşısında adeta dondu kaldı.
Şanlıurfa'da tarlada çalışanların şikayetlerini dinleyen CHP lideri, 'Bütün sıkıntılarınızı biliyorum, onun için buradayım' dedi. Bunun üzerine bir kadın işçi, "Size inanmıyorum, sözle pilav pişmez" diyerek Baykal'a çıkıştı.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son kurultayda kamuoyuna duyurduğu "Kürt" açılımı politikası kapsamında Güneydoğu çıkarmasına dün başladı. Baykal'ın iki gün sürecek Güneydoğu gezisinin ilk durağı Şanlıurfa oldu.

Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ve milletvekilleri ile Şanlıurfa'ya giden Baykal'ı havaalanında bin araçlık konvoy karşıladı. Kürtçe şarkıların söylendiği havaalanında partililerle fotoğraf çektiren Baykal, ardından Çiftçi Kurultayı'nın düzenleneceği Şanlıurfa Spor Salonu'na gitmek için aracına bindi. Baykal, Çiftçi Kurultayı'na giderken konvoyu durdurarak, kadın işçilerin çalıştığı ve kuraklık yaşandığı gözlenilen tarlaya girdi. CHP lideri, Güneydoğu'yu kuraklığın vurduğunu söyleyerek, "Bu sıkıntıya dikkat çekmek için buradayız. Bölgede sulamaya önem verilmeli" dedi.

"BUNUN İÇİN BURADAYIM" DEDİ AMA...

Baykal, daha sonra tarlada çalışan kadın işçilerle sohbet etti. "Binlerce insan burada sıkıntı çekiyoruz. Bizim için bir şeyler yapın" şikayetinde bulunan bir kadın işçi, "Bir sizin giyiminize, bir de benim giyimime bakın. Babam fırıncı, sabahtan akşama kadar ateşin içinde çalışıyor" deyince Baykal, "Doğru, bütün bunları biliyorum. Bunun için buradayım" karşılığını verdi. Kadın işçi ise "Size inanmıyorum, sözle pilav pişmez" tepkisini gösterdi. Bunun üzerine CHP lideri, "Doğru, biz bunları göstermek için buradayız" yanıtını verdi. CHP lideri, Şanlıurfa Spor Salonu'nda düzenlenen çiftçi kurultayında yaptığı konuşmada ise terörle mücadele ve hükümetin GAP atağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, hükümete "Bir süre önce GAP idaresini kaldırmaya çalışanlar GAP'ı keşfetmeye başladılar. Samimi olsunlar seçim malzemesi yapmasınlar" tepkisini gösterdi.

"TERÖRDEN UZAK DURACAĞIZ"

Türkiye'nin "ırk, kan, kafatası" devleti olmadığını söyleyen Baykal, "Biz siyasi bilinç devletiyiz. Etnik kimlik devlete tehdit değil. Herkes anadilini konuşacak, yayın yapacak televizyon kuracak, etnik kimlik kişinin şerefi devletin iftiharıdır. Kökeni ne olursa olsun hepimiz aynı milletin parçasıyız" dedi. Terörün felaket olduğunu söyleyen Baykal, "Terörden uzak duracağız. Terör yapan insan içinde felaket. Masum insanların canını almaya kimsenin hakkı yok. Allah'ın verdiği canı Allah alır. Terör yapanları himaye etmeyeceğiz, kollamayacağız 'Yanlış yapmayın çocuklar' diye ikna edeceğiz. Bölücülüğe karşı olacağız. Ayrılıp da ne yapacaksınız. Türkiye ayrılamaz artık. Biz birleştik. Antalya'da, İstanbul'da İzmir'de birleştik" diye konuştu. Baykal'ın konuşması sırasında ilginç bir olay da yaşandı. Bir vatandaş Baykal'a Sayın Başkan diye seslendikten sonra, "Türkiye'de başbakan olacak bir kişi var. O da zaten şu anda Başbakan" pankartı açtı.

"BAŞBAKANINI SELAMI VAR"

Aynı genç CHP liderine, "Başbakan'ın sana selamı var" diye bağırdı. Baykal, "Sen de ona selam söyle. Çiftçiye ne yaptığını ben çok iyi biliyorum" karşılığını verdi. Partililer bu gence tepki göstererek tartakladı. Protestocu tribünlerden atlarken salondan uzaklaştırıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri