Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uydurma haber ülkeyi karıştırdı!

14.03.2010 12:07
İmedi TV'nin uydurma haberi Gürcistan'da infiale yol açtı. İşte ayrıntılar...

İmedi TV'nin uydurma haberi Gürcistan'da infiale yol açtı. İşte ayrıntılar...

Gürcistan'da hükümet yanlısı bir televizyonun, Rus tanklarının başkente girdiği ve Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili'nin öldürüldüğü yönündeki uydurma haberi ülkeyi karıştırdı.

İmedi TV haberi "ihtimal dahilindeki olayların simülasyonu" şeklinde sunmasına rağmen, bu uyarıyı kaçıran birçok kişi Tiflis'te sokaklara döküldü.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı, görüntülerin üzerinde "gerçek olmadığı" yönünde bir yazı bulunmadığı için, haberin "büyük paniğe" yol açtığını bildirdi.

Televizyonunun 2008 Gürcü-Rus savaşının görüntülerini kullanarak verdiği haber üzerine aileler çocuklarını hemen eve geri çağırınca, Tiflis'teki bir sinemanın anında boşaldığı belirtildi.

Rus interfaks ajansı flaş haberi "iddia" olarak verirken Rus tanklarının ve Saakaşvili'nin öldüğünü teyit etmedi. Echo Moskvy radyosu ise haberi vermek için yayın akışını kesti.

İmedi televizyonundaki uydurma haberi sunan spiker, haberin yol açtığı panikten dolayı özür dilerken, "Biz sadece Gürcistan tarihindeki en kötü günün neye benzeyebileceğini göstermek istemiştik" dedi.

Gerçeğin ortaya çıkması üzerine, onlarca kızgın Gürcü televizyon binasına yürüdü.

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri