Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygur katliamının gerçek nedeni

11.07.2009 00:55
Amerikan - İngiliz ajansları kaynaklı haber yapan Türk medyasının yazamadığını Yunan gazetesi yazıyor.
Çin'in Sincan eyaletinde artık sakin bir ortam ve güven hâkim. Bölgenin yerel halkı Uygurların başlattığı ve yüzlerce insanın ölmesine neden olan gösterilerin kanla bastırılmasından (Çinli Han halkının ellerinde demir sopalarla yolda rastladıkları her Uygur'u ölesiye dövmeleriyle büyüyen olaylardan) sonra, ordu bölgede sükûneti sağladı.

Doğalgaz bulundu unutulan bölge hatırlandı
Uygurlar Çinli değil TürkUygurlar bir Türk halkıdır. Çinlilerle herhangi bir etnik ilişkileri yok. Türkçe konuşuyorlar, kendi kültürleri var ve Müslümanlar. Yaşadıkları bölge 1884 yılında tamamen Çinlilerin hakimiyeti altına geçti, fakat yine de 1944-1949 yılları arasında kendi bağımsız devletlerini ilan ettiler (Doğu Türkistan Cumhuriyeti). Söz konusu devlet, 1949'da Mao hâkim olduğunda son buldu. Petrol ve doğalgaz bulundu unutulan bölge hatırlandı.

Kaliteli pamuk
"Sincan Uygurları Özerk Bölgesi" on yıllar boyunca sefaletine terk edilmiş, az-çok herkesten tarafından unutulmuştu. Zamanla Çin'de kapitalizmin gelişmesinin ardından, özellikle de son yirmi yıldan bu yana, durum
değişti. Sincan'da petrol ve doğal gaz bulundu. Çin'in en çok ve en kaliteli pamuğunun üretildiği Sincan'ın pamuğu, bütün dünyaya giysi imal eden Çin dokuma sektörü için büyük bir değer kazandı.

Uygurların acı sonu: Sincan zenginleşti Uygurlar fakirleşti
Sincan zenginleşti Uygurlar fakirleşti. Sincan büyük bir hızla ekonomik
açıdan kalkınmaya başladı ve son yıllarda yıllık kalkınma hızı yüzde 11'e ulaştı. İşin çelişkili yanı, bu kalkınma Uygurlar için oldukça acı oldu. Çinli Hanlar (bu etnik grup, ülke nüfusunun yüzde 92'sini oluşturuyor, yani 1,3 milyar kişi) bölgeye yerleşmeye başladı. 1949 yılında nüfusun yüzde 6'sını oluşturan Hanlar bugün yüzde 41'ini oluşturuyor.

Uygur tüccar ve işadamlarını yok ettiler
Çinli Türkleri ekonomik hayattan siliyor. Sincan'a göç edenler sadece tarımla uğraşan ya da sanayide çalışan işçiler değil, küçük, orta ve büyük işletme sahipleri de bölgeye yerleşmeye başladı. Ekonomik güçleri sayesinde Uygur tüccar ve işadamlarını yok ettiler ve Uygurlar toplumlarının kontrolünü kaybettiklerini hissetmeye başladılar. Başka bir ifadeyle, ekonomik kalkınmaya rağmen hayatlarının değişmediğini, hatta bu kalkınmanın Hanların ekonomik ve sosyal açıdan güçlenmesi için olduğunu görmeye başladılar.
Kaynak:
Bu haber toplam 2058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri