Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygur Lideri Vize Başvurusu Yaptı

05.12.2009 00:18
2005 yılından beri ABD’de yaşayan Uygur Türklerinin lideri Rabia Kadir, Türkiye Başkonsolosluğu’na giderek vize talebinde bulundu.

2005 yılından beri ABD’de yaşayan Uygur Türklerinin lideri Rabia Kadir, Uygur halkının yaşadığı baskı ve uğradığı katliamları anlatmak ve Avrupa Birliği’nin (AB) tavır almasını sağlamak amacıyla Avrupa turunun ikinci durağı olan İsveç’e geldi.
Kadir, daha önce İtalya’ya giderek parlamenterler ve demokratik kitle örgütlerinin yöneticileri ile görüşmeler yapmıştı. Kadir, Stockholm’den sonra Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika gibi ülkelerde temaslarda bulunacak. İsveç Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Annelie Enchoson’un davetlisi olarak Stockholm’e gelen Kadir, İsveç Parlamentosu’nda düzenlenen toplantıda, yaz aylarında yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylardan Çin hükümetini sorumlu tuttu ve Çin’i Uygur Türklerine asimilasyon ve soykırım uygulamakla suçladı. Çin’deki olayların tek sorumlusunun Uygurları asimile etmeye çalışan Çin hükümeti olduğunu vurgulayan Kadir, Uygur Türklerinin davası için elinden geleni yapacağını söyledi. Rabia Kadir, Avrupa ülkelerinden sonra Müslüman ülkelerini de gezeceğini, davalarına destek isteyeceğini belirtti. Kadir, önceki gün Türkiye Başkonsolosluğu’na giderek vize talebinde bulundu.

Bu haber toplam 1764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri