Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uyku hapları erken öldürüyor

21.09.2010 13:33
Kanada'da yapılan bir araştırma sonucunda uyku haplarının erken ölüm nedeni olabileceği açıklandı.

 

Uyku sorunu olanların kullandığı ilaçların, erken ölüme neden olabileceği açıklandı.

Kanada'nın Quebec eyaletindeki Laval Üniversitesi bilimadamlarından Genevieve Belleville'nin 12 yıl süren araştırması, The Canadian Journal of Psychiatry isimli bilimsel psikiyatri dergisinin son sayısında yayımlandı.

Uzun ömürlü, yüksek gelirli, kronik sağlık sorunu olan, sigara içen ya da alkol alan gruplardan 12 bin kişi üzerinde çalışan Belleville'nin araştırmasına göre, uyku hapları ölüme neden olan etkenler arasında.

Araştırdığı 12 bin kişi arasında uyku sorunu olup da hap kullananlardaki ölüm oranının, kullanmayanlara göre daha yüksek olduğunu kaydeden Belleville, uyku hapı alanların bünyesinin, parazit hastalıklarından kanser türlerine kadar bir dizi rahatsızlıkta, almayanlara oranla daha savunmasız kaldığına işaret etti. Belleville, araştırmasında, uyku hapı kullananların ilacı hangi sıklıkta aldıklarına ilişkin bilgi vermedi.

Uyku haplarının şekerleme olmadığına dikkati çeken Belleville, her yıl yazılan milyonlarca uyku hapı reçetesine ilaveten, eczanelerde reçetesiz satılan uyumaya yardımcı ilaçların da aynı etkiye sahip olduğunu hatırlattı.

Kaynak:
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri