Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uykunuzun Düşmanı

15.09.2009 15:15
Uyku ve duygusal durumunuz birbiriyle çok yakından alakalı ve her ikisi de birbirini direkt olarak etkiliyor.
Uykunuzu almadığınızda moralinizin %15 oranında düştüğünü biliyor muydunuz? İyi bir uyku uyumadığınızda ertesi gün normalden çok daha olumsuz ve karamsar olmanız çok doğal.

Uyku ve duygusal durumunuz birbiriyle çok yakından alakalı ve her ikisi de birbirini direkt olarak etkiliyor.

Mesela uykunuzu almamanız sizi daha mutsuz ve sinirli yapacağı gibi, öfkeliyken bunu ifade etmeden içinize atarak yatağa gittiğinizde kaliteli bir uyku uyumaznız mümkün olmuyor. İçinize attığınız sorunlarınız sizin derin uyku safhasına geçmenizi engelliyor ki derin uyku uyuduğumuz zamanın esas faydası olan ve dinlendirici bölümü.

Bu kısır döngüyü bir yerinden kırmadığınız sürece hem uykunuzdan hem de mutluluğunuzdan vaz geçmiş oluyorsunuz. Hem az uyumak hem de huzursuzluk stres hormonlarını yükseltiyor ve genel sağlığınızı da etkilemeye başlıyor.

Gün içinde öfkelendiren bir şey varsa bunu mutlaka dışa vurun ve dile getirin.Bir çok kişi eşlerine veya arkadaşlarına sinirlendiklerinde bunu ifade etmekten çekinirler ama aslında bu kendinize verdiğiniz büyük bir zarar.

Karşınızdakine hakaret etmeden veya kırıcı olmadan nasıl hissetttiğinizi anlatmanız hem iletişiminizi kuvvetlendirecek hem de sizi rahatlatacak, gerginliğinizi azaltarak sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

Unutmayın kalp hastaları genelde öfkesini içine atan ve uykusunu alamayan kişilerdir.
Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri