Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uyuşturucunun geçiş noktası Türkiye

03.03.2010 09:23
Türkiye, Güneybatı Asya’dan Avrupa’ya uyuşturucu ticaretinde önemli geçiş noktası ve uyuşturucu kaçakçıları için faaliyet alanı olmayı sürdürüyor!

Uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve mali suçlarla mücadele konularının işlendiği yıllık “Uluslararası Narkotik Denetim Stratejisi” raporunun Türkiye bölümünde, Türkiye’ye ulaşan eroinin tamamının kaynağının Afganistan olduğu, izlenen rotanın ise genellikle İran ve bazen de Pakistan üzeri olduğu kaydedildi.

Afganistan’da üretilen uyuşturucunun Avrupa ve Rusya’ya akışında Türkiye’nin “aktarma noktası” olduğu ifade edilen raporda, Türkiye’nin, Balkan rotası üzerinden Batı Avrupa’ya yollanan uyuşturucuda merkezi dağıtım noktası olduğu, Türkiye üzerinden kaçırılan eroinin büyük çoğunluğunun Batı Avrupa’da pazara sürüldüğü belirtildi. Raporda, “Türkiye, Batı Avrupa’ya kaçırılan büyük miktarlarda eroinin geçiş noktası olmayı sürdürüyor” ifadesi kullanıldı.

Türkiye üzerinden uyuşturucu kaçakçılığının, bazen Gürcistan, Rusya ve Ukrayna üzerinden olmak üzere daha kuzeyden bir rota izlediği, uyuşturucu kaçakçılarının bazen de kuzey rotasına ilaveten Türkiye’den İtalya’ya feribotla mal taşıyan kamyonları kullandığı kaydedilen raporda, Türkiye’ye uyuşturucunun Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden de kaçırıldığı ifade edildi. Raporda, bir miktar eroin ile afyonun ABD’ye de kaçırıldığı bildirildi.

Bu haber toplam 1066 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri