Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzan'anlar 21 milyar dolar istiyor

24.03.2010 00:02
Hakan Uzan, uzun bir aradan sonra bugün ilk kez ortaya çıktı. Uzan'ın yargılandığı ilk dava yaklaşık 10 saat sürdü.

Uzanlar’ın Türkiye'den faiziyle birlikte yaklaşık 21 milyar dolar tazminat talep ettiği uluslararası dava başladı. 3 gün sürecek davanın ilk duruşmasında, 6.5 yıldır kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan ifade verdi.

Yaklaşık 4 yıldır devam eden ve artık karar aşamasına gelinen, Uzanlar’ın Türkiye'ye karşı tazminat istemiyle açtığı ‘Libananco’ davasında, ilk gün geride kaldı.

Paris'teki Dünya Bankası Binası'nda Uluslarrası Tahkim Mahkemesi’nnin baktığı davada dinlenen Hakan Uzan, binadan açıklama yapmadan ayrıldı. 6.5 yıldır kırmızı bültenle aranan Uzan, Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin çıkardığı 8 günlük seyahat belgesi sayesinde ifade verirken, duruşmada Enerji Bakanlığı’ndan bir heyet de hazır bulundu.

Bakanlık, koruma ordusuyla mahkemeye gelen Uzanlar’ın, hisselerinin yüzde 60'ının Rum Kesimi merkezli Libananco şirketinde olduğunu savunduğu Çukurova ve Kepez elektrik şirketlerinin imtiyaz sözleşmelerini iptal etmişti.

Uzanlar, varlıkların iadesini ya da faiziyle 21.5 milyar dolar tazminat talep ederken, Türkiye ise Libananco'nun tabela şirket olduğunu iddia ediyor.

Yarınki duruşmada şirketin ortağı Ali Cenk Türkkan, perşembe günüyse Fransa'dan sığınma talebinde bulunan Cem Uzan ifade verecek.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, davayı kazanacaklarından emin olduklarını söylemiş ve kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan'ın mahkemede ifade vermesini, "Bizden de 15-16 kişilik bir ekip var. Kimlerin katılacağı konusunda bir şerhimiz yok. İfade vermek isteyenler konusunda bir kısıtlamamız olamaz" şeklinde değerlendirmişti.

Bu haber toplam 1016 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri