Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzan'ın en büyük kozu Baykal

17.12.2009 10:11
Cem Uzan, Fransa’da oturma süresini uzatabilmek için Baykal’ın hakkında yaptığı ‘Üzüntü verici’ açıklamasını kullandı.

CHP Lideri Deniz Baykal’ın “Uzan’ın Fransa’ya sığınması üzüntü vericidir” açıklaması, Fransa’dan ek oturma izni isteyen Cem Uzan’ın en büyük kozu oldu. Ekim ayı başında Fransa’ya sığınarak, üç aylık geçici oturma hakkı alan Cem Uzan’ın, sürenin yeniden uzatılması için, hakkında alınan tutuklama kararları ile birlikte CHP Lideri Baykal’ın, Uzan’ın Fransa’ya kaçışı nedeniyle yaptığı açıklamayı delil olarak Fransa makamlarına sunduğu bildirildi.

 

Uzan, eylül ayında Türkiye’de siyasi baskı altında olduğunu iddia ederek Fransa’dan sığınma talebinde bulunmuştu. Fransa da Cem Uzan’a ekim ayı başında üç aylık geçici oturma izni verdi. Fransa’nın, kırmızı bültenle aranmasına rağmen Cem Uzan’a, oturma izninin süresini uzatması bekleniyor. Türkiye’nin ise Uzan’ın iade edilmesi konusundaki girişimleri sürüyor. Öte yandan Paris’in lüks semtinde korumalar eşliğinde yaşam süren Cem Uzan’ın da sürenin uzatılması için Fransa’da lobi faaliyetinde bulunduğu da belirtiliyor.

 

UZAN’IN ÖNÜNDE ÜÇ YOL VAR

 

Fransa’nın süreyi uzatmasının yanı sıra, Uzan’ı Türkiye’yi iade etme veya üçüncü bir ülkeye gönderme hakkı da bulunuyor. Bu kapsamda komisyonun alacağı karar büyük önem taşıyor. Tüm bu gelişmelere karşın, Cem Uzan hakkında uluslararası alanda yakalama emri çıkarılması Fransa açısından önemli bir sorun yaratıyor. Kırmızı bültenle aranan kişilere sığınma hakkı verilmesinin, uluslararası arenada Fransa’yı zor durumda bırakabileceği belirtiliyor. Ancak, kulislerde sürenin bir kez daha uzatılacağı yönündeki görüşler ağır basıyor.

 

STAR

 
Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri