Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzay mekiğine yakıt yüklendi.

31 Mayıs 2008 / 23:24
Önemli teslimatlar yapmak üzere bu gece yarısı fırlatılacak Discovery uzay mekiğine yakıt yüklendi.
Discovery'e son yakıt yüklemesi

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) önemli teslimatlar yapmak üzere bu gece yarısı fırlatılacak Discovery uzay mekiğine yakıt yüklendi.

Hava koşulları dahil her şeyin yolunda göründüğü fırlatma öncesi hazırlıklar sırasında, Discovery'nin 15 kat yüksekliğindeki devasa dış yakıt tankına 500 bin galon (yaklaşık 2 milyon litre) sıvı hidrojen ve oksijenden oluşan yakıtın yüklenmesi 3 saati buldu.

Uzay mekiğinin yük bölümünde, UUİ'ye şimdiye dek eklenecek en büyük modül olan Japonya'nın bir milyar dolar değerindeki bilimsel laboratuvarı Kibo'nun ikinci bölümü bulunuyor. Discovery, ayrıca UUİ'nin bozulan tuvaleti için de yeni bir pompa götürecek.

UUİ'nin 3 sakini tuvaletin bozulmasından bu yana yaklaşık 1 haftadır her gün fazladan su dökerek tuvaleti kendileri temizlemeye çalışıyorlardı.

NASA'nın Mart ayında ilk bölümünü UUİ'ye monte ettiği Japon laboratuvarı Kibo'nun uzay mekiğinin yük bölümünün tamamını kaplayan ikinci bölümü 11 metre uzunlukta ve yaklaşık 15 ton ağırlığında. Modülün üçüncü bölümünün gelecek yıl monte edilmesiyle Japon laboratuvarı Kibo'nun tamamlanması öngörülüyor. Laboratuvar tüm parçalarıyla 2 milyar doları buluyor.

Kibo'nun montajı, boş bir nitrojen gazı tankının ve arızalı bir güneş paneli parçasının değiştirilmesi için Discovery'nin 14 günlük görevi sırasında 3 kez uzay yürüyüşü yapılması öngörülüyor.

Biri Japon, birisi kadın 7 kişilik mürettebatla TSİ 00:02'de fırlatılacak Discovery, UUİ'nin bir astronotunu da değiştirecek.

Şubat 2003'te Columbia mekiğinin atmosfere girişinde parçalanarak düşmesinden bu yana 10. uzay mekiğini UUİ'ye gönderecek NASA, İstasyon'un inşası tamamlanması için mekiklerin emekliye ayrılacağı 1 Ekim 2010'dan önce 10 mekik uçuşu daha yapmayı planlıyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri