Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üzmez'e tutuklama talebi reddedildi

25 Aralık 2008 / 12:22
Cinsel taciz iddiasıyla 6 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen yazar Hüseyin Üzmez hakkında, B.Ç.'nin avukatı tarafından istenen tutuklama talebi reddedildi
Cinsel taciz iddiasıyla 6 ay tutuklu kaldıktan sonra ikinci duruşmasında tahliye edilen yazar Hüseyin Üzmez hakkında, B.Ç.'nin avukatı tarafından istenen tutuklama talebi reddedildi.

9 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ancak Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Dairesi'nin verdiği ve çok tartışılan raporla tahliye edilen olayla ilgili, mağdure B.Ç.'nin haklarının savunulması için Bursa Barosu Avukat Nevin Canbaz'i vekil olarak atamıştı. Nevin Canbaz da son duruşmada yeni bir rapor alınması kararı üzerine, suç vasfının değişmesi ve ceza miktarının da 15 yıla kadar hapis cezası olması nedeniyle 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tutuklanmasına dair dilekçe vermişti. Mahkemece değerlendirilen iki sayfalık tutuklama talebi reddedildi. Bunun üzerine Avukat Nevin Canbaz'ın dilekçesi, bir üst mahkeme olan 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Talep bugün Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde değerlendirildi. Mahkeme heyeti, "Salıverilmesinden sonra tutuklanmasını gerektirecek delil olmadığından" tutuklama talebine son noktayı koydu ve bu isteği reddetti.

Habertürk'ün haberine göre, 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, hafta içinde hazırlayacağı dava dosyasını İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'na göndereceği öğrenildi. Dava dosyası Adli Tıp Genel Kurulu'na ulaşmasının ardından belirlenecek tarihtehalen devlet korumasında bir yurtta bulunan B.Ç. uzmanlar gözetiminde yeniden İstanbul'a götürülecek. Buradan alınacak raporun mahkemeye ulaşmasından sonra sanık Hüseyin Üzmez hakkındaki son karar açıklanacak.
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri