Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vakit'ten çok konuşulacak belge

09.01.2010 13:09
Genelkurmay Başkanlığı'nın, vatandaşların cami yapmasını bile irticaî faaliyet olarak gördüğü ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde askeri iki aracın durdurularak içindeki askerlerin sorgulanmasını, “Son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir” açıklamasında bulunan Genelkurmay Başkanlığı'nın; İslami duyarlılığa sahip kişilerin bir araya gelmesi ve kendi aralarında para toplayarak cami yapmasından dahi rahatsız olmuş.

İŞTE O PARANOYA YAZISI

Dönemin Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Harekat Daire Başkanı Tuğgeneral Ümit Şahintürk'ün, 2000 yılında, Genelkurmay İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Daire Başkanlığı'na gönderdiği yazıda, “Manisa Merkez Recepli Köyü nüfusuna kayıtlı Mehmet Efendi namına Muştak İlhan ve müritlerin cami, yemekhane, misafirhane vb. binaları yaptırdığı, her yıl yemekli toplantılar düzenleyerek irticaî faaliyetlerde bulundukları Ek'deki ihbar mektubunda belirtilmektedir. Arz ederim” ifadelerini kullanmış.

Raporda, Prj. Sb. Yb. H. Minisker ve Ş. Md. Alb. H. Çakırer'in imzası da bulunuyor.

Raporda imzası bulunan Ümit Şahintürk'ün, Tümgeneral rütbesinde iken Milli Güvenlik Akademisi Komutanlığı yapmış.

Ümit Şahintürk'ün, raporu Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında yargılanan sanıklarda ele geçirilmiş.Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı'ndaki aramaları yapan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan'ın takip edildiği iddiası üzerine polis, iki aracı takibe almış, durdurulan araçlarda bulunan ve askeri personel olduklarını söyleyen kişiler Merkez Komutanlığı'na götürülmüş buradan serbest bırakılmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı da, 1 Ocak 2010 tarihinde, Ankara'da polis tarafından durdurulan askeri araçlarda bulunan askeri personelle ilgili açıklama yapmış ve “Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir” denilmişti. Genelkurmay Başkanlığı'nın, cami yapımını irticaî faaliyet gören skandal raporu hakkında açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

VAKİT

Bu haber toplam 2206 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri