Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vakit'ten Şok Örnek

22.11.2009 02:03
Evlerin kapısının önünde duran dört çift eski ayakkabıyı çalan iki gence, her çift eski ayakkabı başına 2 yıl 8’er ay hapis cezası verilirken...

Her ayakkabı için 2 yıl 8 ay ama Pimciye

Elazığ'ın Karakoçan ilçesi Düztepe mevkiinde 17 Ağustos 2009 günü İbrahim Öztürk isimli askerin eline pimi çekilmiş el bombası vermesi sonucu dört askerin ölümüne sebep olan Piyade Teğmen Mehmet Tümer'e sadece 9 yıl 2 ay hapis cezası verilmesi tepkilere neden oldu.
HER AYAKKABI İÇİN 2 YIL 8 AY
8. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından ‘Olası kastten’ yerine ‘Bilinçli ve taksirli suç’ işlemekten cezalandırılan pimci teğmenin en fazla 6 yıl cezaevinde kalıp serbest bırakılacağının ortaya çıkması da kamuoyunda infiale yol açtı. İstanbul Küçükçekmece’de evlerin kapısının önünde duran dört çift eski ayakkabıyı çalan iki gence, geçen hafta Yargıtay Başsavcılığı’nın itirazına rağmen her çift eski ayakkabı başına 2 yıl 8’er ay hapis cezası verilirken şehit olan erler başına, cani teğmene 2 yıl 3’er ay ceza verilmesi de skandalın boyutunu gözler önüne serdi.
ACILI ANNE SORDU: BİZİM YAVRULARIMIZ BU KADAR UCUZ MU?
El bombasının patlaması sonucunda şehit olan er İbrahim Yaman’ın acılı annesi Nermiye Yaman, acısının bu kararla katlandığını söyledi. Kararın vicdanları sızlattığını belirten acılı anne Yaman, “Bu kabul edilir bir durum değil. Kınalı yavrumu öldüren teğmene verilen ceza çok yetersiz. İçimiz yanıyor. Ayakta duracak gücümüz kalmadı. Ben onun da eline bomba verilmesini bekliyordum. Böyle bir caniliğin karşılığı 9 yıl mı olmalıydı? Bizim yavrularımız bu kadar ucuz mu?” diye sordu.
ACILI BABA: ACIMIZI ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ
Şehit er Musa Bulut’un babası Sinan Bulut da karara tepki gösterdi. Karara itiraz edip haklı davalarında mücadeleye devam edeceklerini belirten acılı baba Bulut, “Acımızı anlatmaya kelimeler yetmez. Bu karar devlete olan güvenimizi sarstı. Ömür boyu ceza verileceğini beklerken 9 yıl ile karşılaştık. Buna söyleyecek söz bulamıyorum” dedi.
Yavrularımız bu kadar ucuz mu?

Karakoçan'da 17 Ağustos'ta meydana gelen patlamada, Piyade Er Mesut Bulut, Piyade Çavuş İbrahim Yaman, Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk ve Piyade Onbaşı Ali Osman Altın şehit olmuştu.

ASLAN DEĞİRMENCİ

Kaynak:
Bu haber toplam 1712 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri