Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vali OHAL'i anlattı

13 Ekim 2008 / 10:37
Kendisi de terör mağduru olan Vali Tan, Olağan Üstü Hal Bölgesi (OHAL) ilanı halinde olacakları anlattı. İşte bir bilenin gözüyle sinsi tehlike.
Terör mağduru emekli Vali Tan 'Terörün kaynağı bölge insanı değil. OHAL'e geçilirse bu örgütün işine gelir. Vatandaş PKK'nın kucağına itilmiş olur' dedi.

Bölücü terör örgütü PKK'nın son dönemde gerçekleştirdiği kanlı saldırıların ardından OHAL'in yeniden gündeme getirilmesine, terör mağduru emekli Vali Hikmet Tan tepki gösterdi. 2004 yılında terör örgütünün düzenlediği bombalı saldırıdan son anda kurtulan Hikmet Tan 'Terörün kaynağı bölge insanı değil. OHAL uygulamasına tekrar geçilirse bu örgütün işine gelir. Vatandaş örgütün kucağına itilmiş olur' dedi.1984 yılından beri bölgede OHAL ve sıkıyönetim tarzı uygulamaların yanı sıra, fiili durumun zaten gayri resmi bir OHAL olduğunu ifade eden emekli vali Tan şöyle konuştu:

KAYNAK VATANDAŞ DEĞİL

OHAL, vatandaş ile devletin arasına duvar ördü. Halk bölücü örgüt ile güvenlik kuvvetleri arasında sıkışacak. Devletin sıcak yüzünü, baba şefkatini göremezse örgüte biat etmekten başka bir yol kalmayacak.

Vali Tan, kendisinin görev yaptığı dönemde halk ile devletin birlik ve beraberlik içinde olduğunu belirterek, 'Bölge halkı vatanına, milletine, devletine sadıktır. Bölgede görev yaptığım süre de bunu gözlemledim. Terörün kaynağı vatandaş değil ama zararı örgüt değil vatandaş görecek' dedi. 2004 Temmuz'unda kendisine yönelik bombalı suikast girişiminde 3 Vanlı'nın öldüğünü anımsatan Tan 'PKK, halkla kurduğumuz iyi ilişkiden rahatsız olduğu için saldırıyı gerçekleştirdi. Saldırıdan sonra yaklaşık 5 bin kişi sokağa döküldü. Terörü kınadı' dedi.

Haber: Zafer Kütük/Star
Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri