Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vali'den ''Kart kurt'' açılımı

16.07.2010 00:42
Hakkari'de düzenlenen Kürt Edebiyatı Günleri'nde konuşan Vali Muammer Türker "Geçmişte Kürtleri 'Kart kurt' kelimesiyle tanımlamasaydık şimdi çektiğimiz sıkıntıları yaşamazdık" dedi

Hakkari Valisi Muammer Türker, ''Geçmişte bu iş sorun haline gelmeden önce bir TRT 6'mız olsaydı, Kürtleri geçmişte 'kart-kurt' kelimesiyle tanımlamasaydık, Kürt dili, edebiyatı ve kültürünün var olduğunu toplumsal realite olarak kabul etmiş olsaydık, muhtemelen şimdi çektiğimiz sıkıntıların bir çoğunu çekmezdik'' dedi.

Hakkari Üniversitesi'nce düzenlenen ''21. Yüzyılda Kürt Dili ve Edebiyatı Günleri'' konulu konferans, Atatürk Kültür Merkezinde yapılan açılış töreni ile başladı.

Vali Muammer Türker, törende yaptığı konuşmada, insanların, geçmişte yapılan yanlışlara takılarak, geleceklerini kararttığını dile getirdi.

''Geçmişte yanlışlar şu veya bu sebeple, şu kişinin veya bu kurumun eliyle yapılmış ya da yapılmamıştır'' diyen Vali Türker, bunları artık geride bırakmak gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçmişte bazı konularda yanlışlar yapılmıştır. Eğer biz güzel bir gelecek inşa edeceksek buraya takılıp kalmamamız gerekiyor. Geçmişte bu iş sorun haline gelmeden önce bir TRT 6'mız olsaydı, Kürtleri geçmişte kart kurt kelimesiyle tanımlamasaydık, Kürt dili, edebiyatı ve kültürünün var olduğunu toplumsal realite olarak kabul etmiş olsaydık, muhtemelen şimdi çektiğimiz sıkıntıların bir çoğunu çekmezdik.''

Rektör Prof. Dr. Belenli'nin, üniversite adına böyle bir çalışmaya imza atmış olmasının önemine değinen Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu da programa şehir dışından gelen katılımcıları Türkçe ve Kürtçe selamlayarak, ''hoş geldiniz'' dedi.

Prof. Dr. Belenli ise kültürel değerlerin insanlığın ortak malı ve zenginliği olduğunu bildirerek, kültürel değerlerin, ortaya çıktığı yörelere ait olsalar dahi insanlığa kazandırılmasının ve kayıt altına alınmasının önemli olduğunu ifade etti.

''Kürtçe de Türkiye'nin en önemli kültürel zenginliklerinden birisidir'' diyen Rektör Belenli, ''Biz bu kapsamda, Kürt dili ve edebiyatı üzerine belkide en kapsamlı toplantılardan birini yapacağız. 18 Temmuza kadar devam edecek toplantımıza katılan tüm konuklara teşekkür ediyorum'' şeklinde konuştu.

Tören, konuşmaların ardından Hakkarili dengbejlerin verdiği konser ile son buldu.

 

 KAYNAK: TOPLUMSAL HAFIZA

Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri