Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vapur lüks özelliklere sahip

23 Temmuz 2008 / 15:22
Görüntüsüne aldanmayın. Eskilere hiç benzemiyor. Müthiş yenilikler var. Yolcular bu vapuru çok sevecek.
''Haydi İstanbul Vapurunu Seç'' kampanyasında İstanbullular'ın 8 model arasından oylarıyla belirlediği 4 numaralı şehir hatları vapurunun ilki törenle suya indirildi. Vapur klimalı, plazma TV, bebek bakım odası, revir, evcil hayvan barınakları bile mevcut.

Vapurun inşa edildiği Tuzla Çelik Trans Tersanesi'nde düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 370 bin kişinin oy kullandığı kampanyada 150 bin kişinin oyu ile 4 numaralı vapurun beğenildiğini dile getirdi.Topbaş, vapurun Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edildiğini, her türlü konfora ve teknik donanıma sahip olduğunu vurgulayarak, ''İstanbul'a hayırlı olsun. Kazasız belasız İstanbullular'a hizmet versin'' dedi.

İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy da 19 yıl sonra ilk şehir hatları vapurunun filoya katıldığını ifade ederek, bugün Türk tersanesinde Türk mühendis ve işçileri tarafından yapılan bu vapurun denize indirilmesinin gururunu yaşadıklarını kaydetti.

TESLİMAT 2009'DA TAMAMLANACAK

Vapurun inşa edildiği Çelik Trans Tersanesinin sahibi Ahmet Ötkür ise 2007 yılı Mart ayında ihalesi yapılan ilk 5 vapurdan ilkinin inşasına 20 Ekim 2007 tarihinde başlandığını ve 3'er aylık aralarla 2009 yılında 5 vapurun teslimatını tamamlayacaklarını dile getirdi.

1800 YOLCU KAPASİTESİNDE VE BOYU 68 METRE

Vapurun 68 metre boyunda, 13 metre eninde 1800 yolcu kapasiteli olduğunu ve 14 knot deniz mili hız yapabildiğini anlatan Ötkür, vapurun dünyanın en gelişmiş manevra kabiliyetine sahip olduğunu belirtti.

KLİMASI, BEBEK BAKIM ODASI, 6 ADET PLAZMA TV

Vapurda geniş salon, panoramik camlar, iklimlendirme klima sistemi bulunuyor. Üst, ön ve arka bölümü açık dizayn edilen vapurun içinde revir, bebek bakım odası, evcil hayvan barınakları, büfe, 6 adet plazma televizyon, 1 adet DVD player yer alıyor.

ENGELLERİN İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINDI

Fiziksel, görme ve işitme engellilerin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanan vapurların her biri 9,3 milyon dolara mal oluyor.

İLK VAPURUN ADI FATİH

Törende, konuşmaların ardından boğaza kıyısı bulunması nedeniyle 'Fatih'' ilçesinin adı verilen vapur, Kadir Topbaş ve törene katılan diğer konuklar tarafından butona basılarak sirenler eşliğinde denize indirildi. Topbaş, vapur denize indirilirken ''Haydi bismillah hayırlı olsun'' dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 4716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri