Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vatikan: İyi ki Müslümanlar var

28 Kasım 2008 / 19:18
Vatikan'ın ilgiyi kaybetmesinden endişelenen Vatikan, Müslümanların sayesinde Avrupa'da din duygusunun tekrar toplumda yer almaya başlamasından memnun.
Katolik Hıristiyanlığın merkezi Vatikan'da bir Kardinal, Avrupa'da günlük hayatta tekrar tanrı kavramının gelmesine yol açtıkları için Müslümanlara teşekkür etti.

Katolik Kilisesi dinler arası ilişkiler departmanı başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran, şimdi dinin konuşulduğunu ve daha önceden olmadığı gibi bugün Avrupa çok daha fazla konuşulup yazıldığını kaydetti.

Vatikan günlük gazetesi L'Osservatore Romano'nın bugünkü sayısında yayınlanan konuşmasında Kardinal Tauran, "Müslümanlara teşekkür ediyorum. Müslümanlar, Avrupa'da bir azınlık olmalarına rağmen toplumda tanrıyı gündeme getirdiler." dedi.

Vatikan yetkilileri, Avrupa'da kilisenin son yıllarda halkın ilgisini önemli ölçüde yitirmesinden laikliği sorumlu tutuyorlar ve tarihi Hıristiyanlık köklerine dönülmesini istiyorlar.

Hiç bir toplumun tek bir inanca sahip olmadığını söyleyen Tauran, Napoli'de Katolik ilahiyatçıların toplantısında yaptığı konuşmada, "Çok kültürlü ve çok dinli toplumlarda yaşıyoruz. Bu açık. Dini olarak saf olan hiç bir medeniyet yoktur." dedi.

Tauran'ın inançlar arası diyalog hakkında olumlu konuşması, Papa Benedict'in Vatikan'ın ilgiyi kaybetmekte olduğunu söylemesinden sonra geldi.

Bu ay başlarında, Vatikan önemli bir toplantıya öncülük etti. Müslüman ilahiyatçılardan meydana gelen "Ortak Kelime" adlı grupla Hıristiyan bilimadamları yeni bir diyalog başlatmak üzere bir araya geldiler.

Bir hafta sonra, Suudi Arabistan Kralı Abdullah, diyalog kapsamında dünya liderlerini Birleşmiş Milletler'de bir araya getirdi. Geçen temmuzda da Madrid'te inanç liderleri ile bir konferans düzenlemişti.

İslam ve Hıristiyanlık dünyanın en büyük iki dini. Son dinlerarası diyalog çalışmaları 11 Eylül terör saldırılarından sonra meydana gelen gerilimleri azaltmak üzere başlatıldı.

Kaynak: Reuters
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri