Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

VE HILLARY OY PUSULASINDA

16 Ağustos 2008 / 06:44
Hilary Clinton Demokratik Partiden başkan Adaylığı için hala pes etmediğini mi ispat etmeye çalışıyor?

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantileyen Barack Obama, partinin Denver'da yapılacak kongresinde resmen adaylığı almaya hazırlanırken, oy pusulasında parti içindeki en büyük rakibi Hillary Clinton'ın da adının yer alması üzerinde anlaşma sağlandı.

Demokrat Parti içinde başkan adayını belirlemek üzere yapılan ön seçimlerde, kendisine 18 milyon seçmenin oy verdiğine dikkat çeken Hillary Clinton, seçmenlerine karşı borcu olduğu kanaatinde. Clinton'ın, parti kongresinin ikinci gününde bir konuşma yapması beklenirken, aynı gün Hillary destekçileri de kentte yürüyüşler düzenleyecek.

Hillary Clinton'ın adının, delegelerin elindeki oy pusulasında yer alıp almayacağı tartışmaları, Clinton'ın, partinin başkan adaylığını Obama'nın elinden almak için son bir girişimi olduğu yönünde komplo teorilerine de yol açtı. Ancak ön seçimler sırasında aralarında derin düşmanlık oluştuğu belirtilen Obama seçim kampanyası yetkilileriyle Hillary seçim kampanyası yetkililerinin, parti kongresinde birlik mesajı verilmesi bakımından bir sorun çıkmaması ve Hillary'nin adının da oy pusulasında yer alması üzerinde anlaştığı, iki tarafın ortak açıklamasıyla duyuruldu.

Clinton'ın konuşma yapacağı gün olan 26 Ağustos, ABD'de kadınlara oy kullanma hakkının verilmesinin 88. yıl dönümüne denk geliyor. Denver'daki televizyon kanallarında, Hillary'yi destekleyen reklamların yer alması da bekleniyor. Demokrat Parti'de, seçilirse ABD'nin ilk siyah başkanı olacak Obama ve seçilirse ABD'nin ilk kadın başkanı olacak Clinton'ın ön seçimlerde karşı karşıya getirilmesi, ilginç bir görüntü oluşturmuştu. İki taraf kendi partileri içinde kıyasıya birbirine karşı yarışırken, bu durum en çok Cumhuriyetçi Parti'nin adaylığını erkenden garantileyen John McCain'e yaramış ve McCain, iki liderin çekişmesini izlemekle yetinmişti. Hatta McCain şimdi, Hillary Clinton'ın, Obama'ya karşı kullandığı argümanları kendi kampanyasında yine Obama'ya karşı kullanıyor.

Hillary Clinton'ın aslında, bazılarının, Obama'yı gölgede bırakmaya yönelik bir hareket olarak algıladığı, kongredeki oy pusulasında yer alma konusundaki ısrarının, kendi seçmeninin baskısından kaynaklandığı söyleniyor. Hillary Clinton, ABD tarihinde bir kadının siyasi olarak gelebileceği en yüksek noktaya ulaşmış durumda ve bunun kamuoyu ve kendi partisi nezdinde tescil edilmesini istiyor. Clinton'dan önce sadece bir kadın aday, Pat Schroeder, Demokrat Parti ön seçimlerinde 8 oy almasıyla biliniyor. ABD'de siyasi bakımdan en yüksek makamdaki kadın, Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olan Demokrat Partili Nancy Pelosi.

-ŞÜPHECİLER ''TRUVA ATI'' OLASILIĞINDAN ENDİŞELİ-

Obama taraftarı siyasi yorumcular, Clinton'ın oy pusulasında yer alma ısrarına ilişkin şüpheci tutumu elden bırakmıyor. Clinton'ın, henüz başkan yardımcısı adayını açıklamamış olan Obama'ya, bu göreve layık olduğu mesajını vermeye çalıştığı yorumlarını yapanlar var. Ancak bazı çevrelere göre Obama kampanyası için, Hillary'nin başkan yardımcılığı olasılığı çok düşük. Bunun nedeni ise, sadece kampanya sırasında ortaya çıkan düşmanlık da değil. Obama'nın, kendisine başkanlık seçimini kazanmaya yarayacak bir başkan yardımcısı adayı aradığı ve Hillary Clinton'ın ise, bu özelliği taşıdığına inanmadığı belirtiliyor. Ayrıca Hillary Clinton, ABD'nin eski başkanı olan kocası Bill Clinton ile bağlantısı çerçevesinde, Washington'da eski bir dönemi çağrıştırdığı için, Obama'nın ''değişim ve yenilik'' mesajına çok da uymuyor.

Washington'da konuşulan başka bir olasılık ise, Hillary Clinton'ın, dört yıl sonrasına, yani 2012 ABD başkanlık seçimine yatırım yapıyor olabileceği. Partisi nezdinde oylarını ve aldığı desteği tescil ettirdiği takdirde Clinton, Obama'nın, bu seçimi kazanması halinde bile dört yıl içinde siyaseten zorlu iç ve dış koşullarla mücadele ederek yıprandığı bir ortamda, ülkenin ilk kadın başkanı olma şansını yeniden yakalayabileceği hesabında. Şüpheci gözlemciler için Hillary Clinton'ın, Denver'daki Demokrat Parti kongresinde bir ''Truva atı darbesi'' hesabı yapıp yapmadığı ise, kongrenin tamamlanması ve delegelerin Obama'yı resmen partinin başkan adayı olarak seçmesinden sonra ortaya çıkacak. Parti içindeki bir başka korku da, Hillary'nin delegelerden çok fazla sayıda oy alması ve Obama'nın adaylığını gölgelemesi, Cumhuriyetçi Partili rakip McCain'e karşı, arkasında partinin tam desteğini almış bir aday olarak görünmesini engellemesi. Ancak Hillary Clinton, kendisinin kaç oy aldığını dosta düşmana sergilemekte kararlı görünüyor. Demokrat Partililerin bir kısmı, ''Hillary, kendi seçmenini yatıştırabilir ve 'artık Obama'nın arkasında yer almalıyız' diyerek seçmenini yönlendirebilirdi'' diyerek, New York Senatörü'nün tutumunu eleştiriyor.

Karısının kampanyasına yararı mı yoksa zararı mı dokunduğu tartışılan Bill Clinton, seçim kampanyası sırasında yaptığı açıklamalarda, Hillary'ye fazla hırslı olduğu yönünde getirilen eleştirilere karşı çıkmış ve kadın olduğu için siyasette yükselmesinin tepki topladığını, bunu haksızlık olarak gördüğünü ifade etmişti. Hillary Clinton'ın ön seçimler sırasında, televizyon kameraları önünde döktüğü gözyaşları bile, gerçek olmadığı, oy toplama amacı taşıdığı yönünde eleştirilere neden olmuş, Clinton için, ''düğmeye basınca ağlayan robot'' türünde benzetmeler yapılmıştı.


Kaynak:
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri