Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ve PKK'da dağdan iniş başladı

10.08.2009 13:16
Psikolojik Harekat Büroları’nda görevli özel eğitimli 800 polis, bin 46 teröristin ailesiyle tek tek görüştü..
716 aile olumlu yanıt verdi. Cezaevindeki 69 teröristin PKK ile bağlantısı kesildi. 17 terörist dağdan indirildi...

Hükümetin kürt sorununun çözümü için başlattığı "Demokratik Açılım" paketine "altyapı" oluşturacak olumlu gelişmeler yaşandı. Özel eğitimli polislerin "sistemli" biçimde yürüttüğü Psikolojik Harekat kapsamında PKK'ya büyük darbe vuruldu.

4 aşama var

Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ildeki Psikolojik Harekat Bürolarında görevli 800 polisi "dört" aşamalı eğitimden geçirdi. Üniversite hocaları polislere; gençergen psikolojisi, etkin iletişim ve diksiyon eğitimi verdi. Polis, örgütün dağ kadrosu ve şehir yapılanmasında faaliyet yürüten bin 46 teröristin aileleri ile psikolog eşliğinde temasa geçti.

Ön alma, sorgulama, soruşturma ve cezaevi olarak adlandırılan 4 grupta yapılan görüşmelere 716 aile olumlu yanıt verdi. Ailelerin desteği ile 7 ayda 17 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. 7 terörist kırsal alandaki kamplardan kaçtı, 3 terörist ise aileleri aracılığı ile "Teslim olmak istiyorum" diye haber gönderdi. "Milis" ve "sempatizan" olarak nitelendirilen gruplara dönük psikolojik harekata "ivme" kazandırıldı.

Bölücü terör örgütüne en büyük darbe ise cezaevlerinde vuruldu. Örgütsel faaliyetlerinden dolayı hüküm giymiş olan 69 teröristin cezaevlerinde PKK ile bağı kopartıldı. Örgütle yolları ayrılan 69 hükümlü farklı koğuşlara nakledildi ve kopan aile bağları yeniden oluşturuldu.

Psikolojik harekat polisleri cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü örgüt mensupları ile "direk" ya da "dolaylı" iletişim kurdu. Ailelerinin çocuklarını ziyaret etmesi sağlandı. Aileler ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar meyvesini verdi. Tahliye olduktan sonra PKK'dan kopartılan eski mahkumlara "istihdam" programı sağlanacak.

Oyuna gelmeyin

Psikolojik Harekat Büroları 27 ilde verdikleri seminer, panel ve konferans gibi etkinlikler ile 200 bin ilköğretim, lise ve üniversite öğrencisine ulaştı. Etkinliklerde terör örgütlerinin eleman kazanmada kullandığı taktik ve yöntemler anlatılarak, "Bu oyuna gelmeyin" denildi. Terörle Mücadele Şubeleri'nce yürütülen "Ebru" vb. projeler ile örgütün öğrencilere kanca atması engellendi.

İstanbul, Çanakkale, Ankara, Antalya vb. illere yaptırılan gezilerin PKK'nın eleman temin etmesini sıkıntıya soktuğu ifade edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı yeniden yapılandırıldı. 1986'dan beri faaliyet yürüten "Psikolojik Harekat" Şubesi'nin adı AB uyum süreci ile birlikte "Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Şube Müdürlüğü" olarak değiştirildi. 81 ilde bulunan Psikolojik Harekat Büroları'nın ismi de değiştirilecek.

Çocuklar kalkan olmaktan kurtarıldı

Diyarbakır, Van, Batman, Hakkari, Tunceli, Şırnak, Şanlıurfa, Siirt, Mardin gibi Doğu-Güneyoğu'daki illerde; 15-16 Şubat 1999'da terörist başı Öcalan'ın Kenya'da yakalanması- örgüt tarafından 'ulusal birlik' günü ilan edilmesi, 21 Mart Nevruz Bayramı, 4 Nisan Öcalan'ın doğum yıl dönümünün kutlanması ile 7-18 Nisan PKK'nın kadın yapılanması yıldönümü gibi bahanelerle düzenlenen eylem ve gösterilerde polise "taş" atan bin 500 çocuk "kalkan" yapılmaktan kurtarıldı.

Örgüt tarafından "provoke" edilen eylemlerde kullanılan çocuklara gözaltına alma ve savcılığa çıkarma gibi prosedürler uygulanmadı. Polisler, yasa dışı ve korsan gösterilere katılan bu çocuklarla tek tek görüştü ve adli işlem yaptırmadı. Psikolojik Harekat Büroları'nda misafir edilen çocuklardan bazıları, "Ben de okuyup polis olacağım" dedi.

Savcılar da destek verdi

Cumhuriyet savcılarının projeye destek vermesi çocukların kazanılmasında etkili oldu. İkinci aşamada ise çocukların aileleri ile temasa geçildi ve olumlu sonuçlar alındı. Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi'ndeki Psikolojik Harekat Bürosu çocuk ve gençler için "farklı" tasarlandı. 21 polisin görev yaptığı Diyarbakır'da "umut" verici sonuçlar alındı.
Bu haber toplam 2422 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri