Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ve Türkiye sonunda başardı

08.10.2010 12:50
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, insansız hava aracı Anka'nın deneme uçuşlarını yaptığını, projeleri yurt içinde yapılan ilk Türk uçağının da hangardan çıkmak üzere olduğunu söyledi

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, insansız hava aracı Anka'nın deneme uçuşlarını yaptığını, projeleri yurt içinde yapılan ilk Türk uçağının da hangardan çıkmak üzere olduğunu söyledi. 2. Küresel Havacılık, Uzay ve Offset Konferansı'na katılan Gönül, Türk savunma sanayinin son yıllardaki gelişimine dikkati çekti. Gönül, Türkiye'nin havacılığa çok önce girdiğini, 1. Dünya Savaşı'nda uçak kullanan ülke olduğunu kaydetti.

BİZİ FABRİKAYA ALMAMIŞLARDI

Gönül, cumhuriyet sonrası kurulan uçak fabrikasının sipariş alamadığı için kapatıldığını, sonraki girişimlerin de çeşitli nedenlerle başarılı olamadığını ifade etti. Bakan Gönül, şunları söyledi. 'Ben göreve geldiğimde hangarlar bomboştu. Bakan olarak bu nasıl oluyor diye oraya heyet gönderdim. Heyeti içeri almadılar, 'Biz özel sektörüz' diye. Halbuki savunma bakanları TSK vakfının mütevelli heyeti başkanıdır. Bu fabrikalarda TSK vakfının fabrikalarıdır. Sonradan teftiş edildi, çekincelerinin nedeni anlaşıldı ve kadro değiştirildi. Sonra diğer kadro da başarılı olmayınca bugünkü kadro geldi. Çok başarılılar.

ANKA'DA DENEMELER BAŞLADI

İlk Türk uçağı bugünlerde hangardan çıkmak üzeredir. Tüm projeleriyle. Daha önce yapılanların projeleri dışarıdan alınmıştır. En büyük stratejik insansız uçak hangardan çıkmıştır. Anka, uçuş denemelerine başlamıştır. Eğitim uçaklarının modernizasyonu, F16 uçağımızın modernizasyonu savunma sanayisinde yapılıyor.'


F 35'te izmir uçuşu

Türkiye'nin de dahil olduğu 9 ülkenin ortaklığıyla F 35 Müşterek Saldırı Uçağı projesi kapsamında üretimini yapacağı parçaların önemli bölümünün Ege Serbest Bölgesi'nde kurulacak tesislerden karşılanacağı belirtildi. Uçağın motor parçaları için Kale Grubu ile Pratt & Whitney ortaklığı, 2012 başında üretime başlayacak. Hollandalı Foker Elmo şirketi de F 35 için özel tasarımlı kablo üretecek. F 35 Projesi için yapılacak yatırımlarda orta vadede bine yakın kişinin istihdam edilebileceği belirtiliyor.


Adı Vecihi Hürkuş

Bakan Gönül, ilk Türk uçağının dizaynının tamamen Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından yapıldığını söyledi. Uçağın da ilk Türk şehit pilotlarından Vecihi Hürkuş'un ismini taşıyacağını kaydeden Bakan Gönül, 'Uçak hangardan çıkmak üzere. Bu bir eğitim uçağı, ama önemli olan bu teknolojinin Türkiye'ye kazandırılmış olması. Değişik yerlerde de kullanılması mümkün' dedi. Bakan Gönül, milli tank projesinde de Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile bu konuda açılan ihaleyi kazanan OTOKAR firmasının ortak çalıştığını, tüm çabanın yeni tip ve nesil milli bir tank ortaya çıkarılmasına dönük olduğunu ifade ederek, bu projede de prototip yapılması safhasında olunduğunu bildirdi.

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri