Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ve YÖK'ten Müjdeli Haber Geldi

28 Mayıs 2008 / 05:16
YÖK Genel Kurulu bugün binlerce öğrencinin merakla beklediği "kontenjan" artırımını görüştü. Ve Genelkurul resmen ikiye bölünerek kararı aldı.
YÖK Genel Kurulu, örgün lisans eğitiminde toplam 14 bin, ikinci öğretim programlarında da toplam 18 bin kişilik bir artış yapmayı kararlaştırdı.
Kontenjan artırımının 9 ret oyuna karşılık 11 evet oyuyla alındığı belirtildi.
YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, 1996-2007 yılları arasında üniversitelerde öğretim elemanı sayısının yüzde 95 artmasına karşın lisans programlarındaki öğrenci sayısının yüzde 40'a ulaşamadığı belirtildi.

Kontenjanlardaki artışın yeterli olmadığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
“Bugün toplanan Yükseköğretim Genel Kurulu, bu bilgiler ışığında ve 2007 yılında yayınlanan Türkiye'nin Yükseköğretim Stratejisi'nde öngörülen hedefler çerçevesinde 2008-2009 kontenjanlarında önceki yıla göre önemli bir artış sağlamıştır. Bu çerçevede, örgün lisans düzeyinde 2007 yılında açık olan programlarda yaklaşık 130 bin olan öğrenci kontenjanı bu yıl aynı programlar esas alındığında yaklaşık 154 bin olmuştur. Lisans düzeyindeki ikinci öğretim programları kontenjanlarının birinci öğretim ile eşitlenmesi kararlaştırıldığından 2007 yılında açık olan ikinci öğretim programlarında 33 bin olan öğrenci kontenjanı bu yıl 51 bine yükselmiştir.”
Bazı basın yayın organlarında ilahiyat fakültelerinin kontenjanlarındaki artış miktarının gündeme getirildiği belirtilen açıklamada, artış miktarının üniversitelerin önerileri doğrultusunda belirlendiği kaydedildi. Açıklamada, kontenjan artışlarının öğretim elemanı sayısındaki artış, üniversitelerin talepleri, yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulan alanlar, bilimsel üretim, araştırma ve uygulamada öne çıkan programlar ile bazı programların özel niteliklere sahip olması gibi faktörlere göre yapıldığı bildirildi. Açıklamada, fakülte ve bölümlere ilişkin ayrıntılı kontenjan tablalarının ÖSYM kitapçığına son şekli verildikten sonra açıklanacağı belirtildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri