Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vekillerin köpek kavgası

23 Aralık 2008 / 15:03
CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, 'Bir köpeği susturamadınız' diyen AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan'ın kendisinden özür dilemesini beklediğini söyledi.
CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, 'Bir köpeği susturamadınız' diyen AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan'ın kendisinden özür dilemesini beklediğini belirterek, "Kem söz sahibine aittir. Hakaret eden milletvekilinin seviyesi ve kalitesi ortadadır. Benim onlarca yıllık siyasi etiğim, kişiliğim, yapım, niteliğim bu tür tutum ve davranışları yanıtlamaya elvermez. Benim ortaya çıkardığım gerçekleri, beni susturmaya dayalı anlayışı, parlamento çatısı altında yakışıksız bir şekilde söylenmesinin takdirini halkımıza bırakıyorum ve kendisinden özür bekliyorum. Aksi takdirde yargı önünde hesaplaşacağımızı da buradan bildiriyorum" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Sosyal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma Bakanlığı ile ilgili iddialarını dile getirdi.

Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşüldüğü sırada yaşanan tartışmada kendisine yönelik olarak 'Bir köpeği susturamadınız' diyen AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan'a da tepki gösteren Soysal, "Benim dün Meclis konuşmamda dile getirdiklerim de, bugün burada dile getirdiklerim de kişisel bir mesele değildir. Bunlar toplumsal meselelerdir. Ben bunun çabası, bunun çalışması içindeyim. Hakaret ederek, kıvırarak bunların örtülmesi, kapatılması mümkün değildir. Ben eleştirilerimi gündeme getirdim. Bazı soruların yanıtlanmasını istedim. Bugün basında incelediğimde bir milletvekiline yakışmayacak, seviyesiz sözler sarf edildiğini gördüm. Şunu öncelikle söylemeliyim ki, kem söz sahibine aittir. Hakaret eden milletvekilinin seviyesi ve kalitesi ortadadır. Benim onlarca yıllık siyasi etiğim, kişiliğim, yapım, niteliğim bu tür tutum ve davranışları yanıtlamaya elvermez. Benim ortaya çıkardığım gerçekleri, beni susturmaya dayalı anlayışı, parlamento çatısı altında yakışıksız bir şekilde söylenmesinin takdirini halkımıza bırakıyorum ve kendisinden özür bekliyorum. Aksi takdirde yargı önünde hesaplaşacağımızı da buradan bildiriyorum" diye konuştu.

Kendisinin Tuzla'da ölen ve sakat kalanların, bakanlığın kusurlu bulunduğu hızlı tren kazasında ölenlerin, Isparta'daki uçak kazasında ölenler ve Kütahya'daki tren kazasında ölenlerin ve Hayat N Gemisi'nde can ve mal kaybına uğrayanların, her yıl karayollarında ölen binlerce insanını sesi olmaya çalıştığını belirten Soysal, "Sayın Bakan, oturmuş olduğu kan ve gözyaşı üzerine ve bulaşmış olduğu olumsuzluklara, Hazreti Mevlana'nın sözleri ile yanıt verme hakkını kendinde nereden buluyor. Son günlerde iki tane emekli askerin birbirine gönderme yaptığı mesajları gazetede okuyarak, olumsuzluklarını Hazreti Mevlana'nın sözleri ile örtbas etme hakkını kendinde nereden görüyor?" şeklinde konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın önce ölümle sonuçlanan Hayat N Gemisi'nin ve Siemens'in hesabını vermesini isteyen Soysal, bunlarla ilgili önümüzdeki günlerde detaylı açıklamalarda bulunacağını söyledi. Soysal, "Demiryollarındaki rakamları çarpıtarak gerçek dışı beyanlarda bulunan Bakanı yüreği yetiyorsa tartışmaya davet ediyorum" dedi.

Ulaştırma Bakanlığı'nın 'Bulaştırma Bakanlığı' olduğu yönündeki sözlerini yineleyen Soysal, "Ulaştırma Bakanı, kan ve gözyaşının üzerinde oturmamakta mıdır? Sayın Bakan'ı açıklama yapmaya çağırıyorum. Kendisine 'asil' değil 'dürüst' olmayı tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1282 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri