Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Veli Küçük'e para aktarımı iddiası

30 Mayıs 2008 / 09:07
Şok iddia: Balkaner, Veli Küçük'e 2.5 milyon dolar aktardı.

Yurtbank'ı hortumlamaktan cezaevinde bulunan Ali Avni Balkaner'in Ergenekon'un operasyon kanadının beyni Veli Küçük'e milyon dolarlar akıttığı ortaya çıktı.

Aktif Haber isimli internet sitesinde yer alan habere göre Yurtbank davasında aldığı ceza nedeniyle cezaevinde bulunan Ali Avni Balkaner'in, Ergenekon soruşturması kapsamında Veli Küçük'e verdiği iddia edilen 2.5 milyon dolarlık iki çek nedeniyle sorgulandığı ortaya çıktı.

Ergenekon soruşturması kapsamında, "kilit isim" olarak nitelendirilen ve son yedi yıldır Amerika'da yaşayan Tuncay Güney'in, 2 Mart 2001'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'ne verdiği belgeler arasında biri 1 milyon, diğeri ise 1.5 milyon dolarlık iki çekin fotokopilerinin bulunduğu, Güney'in hamiline yazılı bu çekleri Veli Küçük'e iletmesi için Ali Avni Balkaner'in kendisine verdiğini iddia ettiği öğrenildi.

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, bu belgeler ve iddialar doğrultusunda, kim tarafından tahsil edildiği henüz kesinleştirilemeyen çekler ile ilgili olarak Ali Avni Balkaner'i sorguladı.

Yurtbank davası nedeniyle yargılandığı davadan hükümlü olan Balkaner, savcı Öz'ün talimatıyla 28 Nisan 2008'de tutuklu bulunduğu Kartal H-Tipi Cezaevi'nden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilerek iki saat boyunca sorguya alındı.

Tuncay Güney'in "samimi itirafları"na dayandırılarak yürütülen soruşturmada Balkaner'in, 2003 yılında öldürülen oğlu Hakan Balkaner'in mafyadan aldığı tehditlerin ardından Veli Küçük tarafından korunmasını sağlamak üzere girişimlerde bulunduğu, çekleri de bu nedenle kestiğini ifade ettiği öne sürüldü. Hakan Balkaner, Nisan 2003'te Balkaner Plaza'da sekreterinin eski eşi tarafından tüfekle vurularak öldürülmüştü.

Kaynak:
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri