Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dikkat! 20 milyon kişide verem var

27.03.2009 08:20
Her yıl 25-30 bin kişinin bu hastalığa yakalandığı belirtilirken, en önemli korunma yolu ise şu;Türkiye’de 20 milyon kişinin verem mikrobu taşıdığı ortaya çıktı.
İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında veremle ilgili çarpıcı bilgiler anlatıldı.

Verem hastalığı, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve doğrudan gözetimli tedavi konusunda bilgilerin verildiği toplantıda tedavisi mümkün olan bu hastalıktan korunmak için izlenecek yollar açıklandı.

Türkiye’de 1950’li yıllarda çok daha yaygın olan verem hastalığının daha sonra kontrol altına alındığını hatırlatan Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüberküloz Servis Sorumlusu Uzm. Dr. Şevket Dereli, dünya nüfusunun üçte birinin vücudunda verem mikrobuna rastlandığını söyledi.

Bu mikrobun olduğu her 10 kişiden sadece birinde hastalığa yakalanıldığını açıklayan Dereli, “Türkiye’de 20 milyona yakın insan bu mikrobu taşıyor. Avrupa’da bu oran çok fazla. Her yıl 25-30 bin yeni hasta ile karşılaşıyoruz” diye konuştu. Dereli, “Öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağız bir mendille kapatılmalıdır” dedi.

Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri