Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Veterinerler Risk Alarak Çalışıyor

11 Temmuz 2008 / 09:13
Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer, veteriner hekimlerin mezbahalarda, laboratuarlarda ağır şartlar ve risk altında çalıştığını belirtti
brucella, tüberküloz, kuş gribi, deli dana, şarbon, kuduz gibi insan sağlığını tehdit eden hastalıklarla karşı karşıya kaldığını belirterek “Aldıkları bu yoğun eğitim ve çalışma zorluklarına rağmen özlük hakları yönüyle emsal meslek grupları içerisinde en fazla mağdur edilen meslek grubudur. Aldıkları ücret lise dengi okul mezunlarının altında kalmıştır” dedi.

Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer,, 5 yıllık yoğun bir eğitim programı sonrasında mezun olan ve hayvan sağlığı veteriner halk sağlığı ve gıda güvenliğinin sorumluluğunu üstlenen veteriner hekimlerin mezbahalarda, laboratuarlarda hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları için köylerde ağır şartlar altında çalıştıklarını söyledi.

Prof. Dr. Tuncer, veteriner hekimlerin brucella, tüberküloz, kuş gribi, deli dana, şarbon ve kuduz gibi insan sağlığını tehdit eden, hayvandan insana bulaşan iki yüzden fazla hastalığın riski altında görev yaptıklarını belirterek “Aldıkları bu yoğun eğitim ve çalışma zorluklarına rağmen özlük hakları yönüyle emsal meslek grupları içerisinde en fazla mağdur edilen meslek grubudur. Aldıkları ücret lise dengi okul mezunlarının altında kalmıştır” dedi. Buna rağmen veteriner hekimlerin bugüne kadar hayvan sağlığını ve halk sağlığını korumak adına görevlerini yerine getirmek için özveriyle her türlü gayreti gösterdiklerini ifade eden Prof. Dr. Tuncer, “Kuş gribi ile yaptıkları mücadele dünyaya örnek gösterilmektedir; ancak veteriner hekimlerin bu iyi niyetli tutumları yanlış anlaşılmamalı ve suistimal edilmemelidir” diye konuştu.

Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer şunları söyledi: “Sağlık sınıfı içinde yer alan veteriner hekimler Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık sınıfı ile ilgili yapılan düzenlemelerde kapsam dışında bırakılmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda ise teknik hizmetler sınıfında olmamaları sebebi ile bu sınıfa tanınan haklardan yararlanamamaktadır. Özlük haklarıyla ilgili olarak yapılan her türlü yasal düzenlemede veteriner hekimler göz ardı edilmektedir. Bunun sonucu adaletsiz ücret dağıtımı ile çalışma barışı bozulmakta ve anayasanın eşit işe, eşit ücret hükmü çiğnenmektedir. Bu haksız uygulamanın düzeltilmesi için bugüne kadar yapılan iyi niyetli girişimlerimizden hiçbir olumlu sonuç alınamamıştır. Bu haksız ve adaletsiz uygulamanın bir an önce düzeltilmesi için gereğinin yapılmasını istiyoruz.”

Kaynak:
Bu haber toplam 6338 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri