Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Virüslü Kenelere Yeni Çözüm!

11 Temmuz 2008 / 08:44
Ankara Üniversitesi (A.Ü) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) iş birliğinde yürütülen projeyle, virüslü kenelerin soyu radyasyonla kurutulacak
Ankara Üniversitesi (A.Ü) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) iş birliğinde yürütülen projeyle, virüslü kenelerin soyu radyasyonla kurutulacak.
Araştırmada, laboratuvarda yetiştirilen ve radyasyonla kısırlaştırılan erkek keneler, doğaya salınarak, dişileri döllemeleri sağlanacak. Döllenen larvaların çok azı canlı kaldığı ve bunlar da kısa süre yaşayabildiği için virüslü keneler zamanla yok olacak.
AA muhabirine bilgi veren proje yürütücüsü AÜ Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Zafer Karaer, projenin AÜ ile TAEK işbirliğinde yaklaşık 2 yıl önce başlatıldığını belirterek, daha önce başka ülkelerde gerçekleştirilen çalışmanın, Türkiye'de ilk kez uygulandığını bildirdi.
Projede, laboratuvar ortamında deney hayvanı olarak üretilen erkek keneleri kullandıklarını anlatan Karaer, bu keneleri belirli dozlarda radyasyonla ışınladıklarını kaydetti. Karaer, laboratuvar şartlarında gerçekleştirilen bu işlemlerin ardından erkek kenelerin dişileri döllemesini sağladıklarını söyledi.
Karaer, radyasyonla ışınlanmış kenelerin döllediği yumurtalardan çok azının canlı olduğunu bildirerek, ''Az miktarda larva çıkıyor. Bu larvaların da yaşam süresi diğerlerine göre daha kısa süreli oluyor. Sonuçları daha kesin belirlenmedi. Fakat bugüne kadar elde etmiş olduğumuz sonuçlar müspet'' diye konuştu.
Radyasyon verilmiş keneleri, uygulama alanı belirleyerek doğaya salacaklarını anlatan Karaer, bölgedeki kene popülasyonuna bakarak, virüs taşıyıcısı kenelerin doğadaki miktarlarının tespit edileceğini ve bölgeden toplanan her 10 erkek kene yerine 100 radyasyon verilmiş erkek kene bırakılacağını kaydetti.
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri